Home » Истражувања

Истражувања

Досег до публиката на кампањите на ТВ и дигиталните канали

Додека огласувачите низ светот повикуваат на поголема транспарентност во рекламирањето, независните мерења на различните платформи обезбедуваат подлабоко разбирање на ефикасноста на кампањите Извор: Нилсен Во време кога брендовите се обидуваат поефикасно да се поврзат со корисниците, разбирањето на влијанието на кампањите на широк спектар на канали, од телевизијата до дигиталните ... Read More »

Објавен WARC Media 100 – Кои се најкреативните и најиновативните од светот на медиумите за 2018 година?

Во извештајот WARC Media 100, MediaCom ја зазеде првата позиција на листата на мрежи, WPP е топ холдинг компанија, Gillete е #1 бренд, а топ огласувач е P&G WARC ги објави резултатите од извештајот WARC Media 100, независно годишно рангирање на најнаградуваните светски кампањи и компании кога се во прашање ... Read More »

Објавена глобалната листа на брендови со најдобра репутација на светот за 2019 година

На листата објавена од Reputation Institute, оваа година Rolex е на прво место, а потоа следат Lego и The Walt Disney Company Reputation Institute го објави својот Глобален извештај Global RepTrak 2019, кој ги рангира брендовите во светот според нивната репутација на глобално ниво. Како што е наведено во студијата, ... Read More »

Глобалниот пазар на паметни телефони во 2018 година достигна вредност од 522 милијарди долари!

Глобалниот пазар за паметни телефони се зголеми за 5% во 2018 година, достигнувајќи вкупен промет од 522 милијарди долари со што го потврди својот статус како еден од најважните уреди во сегментот на технички производи за широка потрошувачка. Сепак, побарувачката за паметни телефони минатата година падна, па во 2018 година, ... Read More »

ЕУ предупредува: Онлајн продавниците ги кршат правата на потрошувачите и кријат дополнителни трошоци

На околу 60% од прегледаните страници не се испочитувани прописите за заштита на потрошувачите на ЕУ, а на речиси 30% од страниците се откриени неправилности во наведувањето информации за правато на потрошувачите за повлекување на нарачката   Европската комисија и националните тела за заштита на потрошувачите од земјите-членки на ЕУ ... Read More »

Дигиталното огласување ќе го надмине традиционалното во САД оваа година

Потрошувачката на дигиталното огласување оваа година во САД за прв пат ќе ја надмине потрошувачката во традиционалните медиуми, според последниот извештај на компанијата eMarketer Потрошувачката на дигитални реклами оваа оваа година во САД ќе се зголеми за 19 отсто на 129,34 милијарди долари, со учество во вкупната потрошувачка од околу ... Read More »

Творците на вештачката интелигенција веруваат дека нивната технологија е премногу опасна за користење

Измамнички текстови, лажни вести, па дури и цела серија на лажни рецензии на производи кои може да бидат генерирани во само неколку минути може сериозно да го поткопаат не само во светот на бизнисот, туку и општеството во целина Системот на вештачка интелигенција кој е обучен да го имитира природниот ... Read More »

Како реагираат децата на рекламите за храна?

Маркетерите кои сакаат да промовираат здрави навики во исхраната кај децата би можеле да имаат корист од употреба на фотографии, наместо анимирани ликови или анимирани слики, според една студија на списанието Journal of Advertising Research (JAR). Студијата со наслов “Избор на визуелни елементи во рекламирањето здрава храна на децата: Дали ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365