Home » Истражувања (page 2)

Истражувања

ЕУ: Секоја шеста компанија продава преку Интернет

Во ЕУ, 16% од компаниите со најмалку десет вработени во 2016 година добиле нарачки преку веб-сајт или апликација, било од поединци, било од други компании. Речиси сите овие компании продаваат во својата земја, нешто помалку од половина во ЕУ, а нешто повеќе од една четвртина и надвор од ЕУ. Уделот ... Read More »

Колку заработуваат најголемите компании за една секунда?

Најновиот инфографик на TitleMax ја прикажува нето-добивката остварена во секунда на најпрофитабилните американски компании од „Fortune 500“. Компанијата Apple во една секунда заработува 1.444,7 долари и се наоѓа далеку пред сите останати компании, па така „Alphabet“ (Google) е дури на петтото место со заработка од 615,96 долари, додека „Microsoft“ е ... Read More »

Воведувањето на задолжително еднообразно пакување би можело да донесе големи загуби во индустријата на пијалоци, грицки и слатки

Се зголемува стравот дека воведувањето на еднообразното пакување може да стане нов чекор во борбата против дебелината Некои од најголемите светски брендови, меѓу кои и Coca-Cola и Kraft, би можеле да се соочат со удар по нивното работење вредно милијарди долари, доколку прописите за еднообразно пакување се прошират од тутунската ... Read More »

Седум разлики помеѓу милениумците и генерацијата Z

Денешните деца имаат многу повеќе заеднички работи со нивните врсници ширум светот, отколку со возрасните со кои се опкружени Можеби се прашувате кој ја сочинува генерацијата Z? Одговорот е дека во нив спаѓаат сите оние кои се родени 1995 година и подоцна. Всушност, тоа е генерацијата која ги наследи милениумците. ... Read More »

50 најпривлечни компании за креативците

Платформата Working Not Working ја издаде својата годишна листа на компании за кои креативците би „убиле“ за да добијат постојана работа Онјалн платформата за поврзување на креативци Working Not Working ја издаде својата четврта годишна листа на најпосакувани работодавци за кретивците, насловена Companies Creatives Would Kill to Work for Full ... Read More »

Растат вложувањата на најголемите светски огласувачи

Извештајот на магазинот AdAge за најголемите светски огласувачи за 2017 година покажува голем раст на вложувањата во Кина Според најновото истражување на американскиот магазин AdAge, 100-те најголеми огласувачи во светот ги зголемиле своите вложувања во маркетинг за 3,4% во 2017 година, на вкупна сума од 267 милијарди долари. Но, вистинскиот ... Read More »

Како вештачката интелигенција ќе влијае на адвертајзингот

Вештачката интелигенција веќе значајно влијаеше на маркетинг индустријата, но маркетерите самите ќе речат дека она што до сега го видовме е само почеток, пишува Adweek. Според новите истражувања на компанијата Accenture Interactive, повеќето огласувачи во секторот малопродажба користат персонализација заснована на системите на вештачка интелигенција со цел да го поттикнат ... Read More »

Мобилното огласување е втор по големина огласувачки канал во светот,со 23% од глобалните огласувачки инвестиции

Во новиот извештај WARC, се претставува глобалните огласувачки трендови со фокус на мобилните уреди WARC, меѓународно тело посветено на ефикасноста на огласувањето и медиумите, го објави својот најнов месечен извештај за глобалните огласувачки трендови, кој донесува најнови сознанија и докажани мислења од светската огласувачка индустрија. Со фокус на мобилните уреди, ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365