Home » Компании

Компании

Македонската компанија Интертек разви уникатен софтвер за транспортните компании

Македонската компанија за развој на софтверски продукти Интертек направи софтвер кој е единствен на македонскиот и регионалниот пазар,  кој опфаќа повеќе бизнис процеси, како планирање и менаџирање на ресурси и финансии, но функционира и како ТМС (Транспорт Менаџмент Систем)  кој се грижи за конкретните процеси поврзани со транспорт кај компаниите ... Read More »

Мекдоналдс го изгуби правото на заштитниот знак Биг Мек во ЕУ

Американскиот ланец на ресторани за брза храна Мекдоналдс го изгуби правото на заштитниот знак “Биг Мек” на подрачјето на Европската унија (ЕУ), со оглед на тоа што европските регулатори донесоа одлука во корист на ирскиот ланец за брза храна Supermac’s, според која името “Биг Мек” во ЕУ ќе можат да ... Read More »

Ford и во 2019-та продолжува со иновации како изминатите 118 години

И 2019 година, според сите очекувања, ќе биде година на технолошки иновативни решенија во автомобилската индустрија. Од автономните возила до најиновативниот предлог на компанијата Ford, да се елиминираат сообраќајните семафори, односно да се отстапи место на технологијата која овозможува комуникација меѓу самите возила. Експертите од Ford наведуваат дека со помош ... Read More »

Киндер се извини заради случајната “асоцијација на Кју Клукс Кланот (ККК)“ на нивната играчка

Што мислите, дали потрошувачите во овој случај претераа со нивните реакции? Киндер беше принуден да им се извини на родителите во САД, откако некои од нив го обвинија брендот за дистрибуција на играчката Kinder Egg која “алудира на Кју Клукс Кланот (ККК)”, американска фундаменталистичка расистичка организација. Контроверзната играчка ја претставува ... Read More »

Халкбанк ќе отвори своја осигурителна компанија

По информацијата објавена од Македонската берза дека акциите на Нова Осигурување АД Скопје се продадоа за вкупно 3,2 милиони евра во две блок-трансакции, Халкбанк АД Скопје и официјално потврди дека сега поседуваат 100 отсто од капиталот на осигурителната компанија. Со оваа купопродажба, Халкбанк најави дека е новиот сопственик на осигурителната ... Read More »

Ford Focus со 12 награди и продадени над 42.000 возила за шест месеци

Две титули Автомобил на годината и 10 победи во различни категории доби комплетно новиот и технолошки компетентен Ford Focus, откако во Европа почна со продажба минатото лето. Витрините на новиот Ford Focus многу бргу се полни со трофеи. Во првите шест месеци до ноември минатата година, Ford продаде 42.100 Focus ... Read More »

Пепси има нов слоган “For the Love Of It”

Новиот визуелен идентитет ќе биде претставен на амбалажата, билбордите, ТВ и дигиталните реклами Пепси ја претстави својата нова глобална маркетинг платформа и слоган за новата година, откривајќи дека  слоганот “For the Love Of It” ќе го замени “Live for Now” на повеќе од 100 пазари. Новиот визуелен идентитет ќе биде ... Read More »

Кроација осигурување останува сигурен партнер на македонскиот репрезентативен ракомет

Скопје, 9. јануари 2019 – Во пресрет на дваесет и шестото Светско првенство во ракомет, кое од утре (10.01.) до 27-ми јануари се одржува во Германија и Данска, Кроација осигурување – Друштво за неживотно осигурување го продолжи парнерството со Ракометната федерација на Македонија. На тој начин компанијата даде придонес во ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365