Home » Маркетинг & Адвертајзинг

Маркетинг & Адвертајзинг

Најк и Каперник: Трка на долги патеки

Со дијаметрално спротивставени тврдења кои доаѓаат од различни истражувања, се уште е прерано да се зборува за ефектите кои новата контроверзна Најк кампања ќе ги има, особено на долг рок Новата Најк кампања со која брендот одбележува 30-годишнина на познатиот слоган „Just Do It“, претставува 30 спортисти како амбасадори на ... Read More »

Агенцијата BBDO Загреб го зајакнува својот дигитален тим

Борис Личина Борја, стручњак за комуникации на дигиталните платформи со повеќе од дваесет години искуство, се приклучи на агенција BBDO Загреб на позицијата раководител на дигитални комуникации. Со овај ангажман, BBDO дополнително го зајакнува својот дигитален тим, чија продукција од јуни оваа година ја води Ивица Иваци. Личина во BBDO ... Read More »

Светската федерација на огласувачи и IAB Европа издадоа упатства и насоки за GDPR

Светската федерација на огласувачи (WFA) и Бирото за интерактивно огласување  (IAB Europe) издадоа два корисни документи за GDPR (Општата регулатива за заштита на податоците), кои треба да им послужат на агенциите како насоки и упатства Светската федерација на огласувачи (WFA) во соработка со Здружението на холандски огласувачи, подготвија образец на ... Read More »

IPG Mediabrands втора во светот во добивање на нови клиенти

Според овогодинешниот RECMA извштај, агенциската мрежа IPG Mediabrands е второрангирана во светот во стекнувањето на нови клиенти, пред сè благодарение на работата на агенциите Initiative и UM кои се дел од оваа мрежа. Овие медиски агенции беа поединечно рангирани на глобално ниво на второ (Initiative), односно на четврто место (UM). ... Read More »

Важни се луѓето: Нова корпоративна платформа на Халкбанк

Како продолжение на видеосеријалот под наслов „Што е важно“, каде што во повеќе различни ситуации гледаме празни сцени во кои клучно недостасува, Халкбанк ја објави својата најнова корпоративна платформа „Важни се луѓето“, со која дава одговор дека токму луѓето се оние без кои секојдневието едноставно не е можно. Преку оваа ... Read More »

Сребро за Scandinavian Design Group на Pentawards

На доделувањето на Pentawards, престижните светски награди за дизајн на амбалажа, Scandinavian Design Group, дел од I&F Group, освои сребрена награда во категоријата Food – Distributors/Retailers own brands за клиентот Kolonihagen. Овогодинешните награди беа доделени на свеченоста во музејот Гугенхајм во Њујорк. Овој дизајн веќе освои награди – злато на ... Read More »

Несекојдневен маркетиншки пристап или психолошки тест за суштината? Што е важно?

Од денес на ТВ каналите и социјалните медиуми забележавме интересни реклами кои го привлекуваат вниманието на публиката. Познати ситуации од секојдневието на секој од нас, полно емоции во секој кадар, но сепак нешто суштински недостасува. Пораката е едноставнa: Што е важно? Зад рекламите не е потпишан никој, што дополнително ја ... Read More »

Фросина Божиноска – нов технички секретар на ИАБ Македонија

Фросина Божиноска е првиот вработен на ИАБ Македонија и ќе ја извршува функцијата технички секретар на здружението. Фросина ќе биде задолжена за поагилна координација на тековните активности на здружението и организација на настани. “Среќна сум што ќе имам можност да бидам дел од семејството на ИАБ Македонија и заедно со ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365