Home » Маркетинг & Адвертајзинг (page 2)

Маркетинг & Адвертајзинг

WPP ги паузира вработувањата до 2019 година

Холдинг компанијата одлучи да ги замрзне новите вработувања до крајот на првиот квартал од 2019 година, поради лошите прогнози за следната година WPP побара од менаџерите на своите агенции да паузира со доведување на нови таленти во оваа холдинг компанија до почетокот на следната година, како резултат на слабата годишна ... Read More »

Објавени имињата на главнитe говорници на Epica Awards

Тројцата главни интернационални говорници за „Креативните кружоци“ на Epica Awards, кои ќе се одржат во Амстердам на 15 ноември, се психологот д-р Кетрин Џенсон-Бојд, Гидо ван Ставерен ван Дијк од Moyee Coffee и Ентони Хехир од Програмата за подобрување на исхраната на DSM. Говорниците ќе ја отворат конференцијата која претходи на ... Read More »

Објавени првите информации за Cannes Lions 2019

Меѓународниот фестивал на креативноста Cannes Lions и официјално ги започна подготовките за изданието во следната 2019 година, отворајќи ја регистрацијата за делегати и објавувајќи ги првите детали за настанот. Воведени се две нови награди: Creative Strategy Lion, која ќе се доделува во делот за “Reach” и има за цел да ... Read More »

I&F McCann Група ги собра бизнис лидерите на европските и американските McCann агенции

По успехот на фестивалот Golden Drum, I&F McCann Група беше домаќин на водечките имиња од светот на маркетингот кои работат во рамките на европските и американските McCann агенции, уште еднаш потврдувајќи ја лидерската позиција на McCann агенциите во Југоисточна Европа. На дводневната конференција, која се одржа за прв пат во ... Read More »

„Без изговори“ – нова кампања на РСБСП

Изгужваните билборди кои беа поставени на улиците во Скопје, флаерите кои беа поделени во локалите во главниот град и банерите со пораки на Веб порталите, го привлекоа вниманието на граѓаните и ја најавија новата кампања на Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата „Без изговори!“. Станува збор за нова ... Read More »

Bella со моќна кампања за борбата против ракот на дојка

„Провери се, никој не гледа“ е насловот на новата кампања на Bella, реализирана во соработка со агенцијата Masiva, со која се приклучи во подигнувањето на свеста за борбата против ракот на дојка. Во овие „розови денови“ Bella како општествено одговорна компанија се залага за тоа да допре до дамите и ... Read More »

Кампањата “Не чекај, чекирај“ освои сребро и бронза на фестивалот Golden Drum

На 25 јубилејен фестивал Golden Drum во Порторож, кампањата #CheckIt, е наградена со бронзена награда (во категоријата специјални награди) и сребрена награда (во категоријата Activation). Кампањата е реализирана во соработка на агенциите Publicis, Olaf & McAteer, Starcom и TAQOO, за клиентот Авон Србија. Лансирана по повод Националниот ден на борба ... Read More »

Филип Морис обвинет за лицемерие заради анти-пушачка реклама

Една од најпознатите компании за производство на тутун, Филип Морис, е обвинета за “невидено лицемерие” поради новата кампања која ги повикува пушачите да ги остават цигарите. Според компанијата, рекламата претставува “важен чекор” кон “конечен престанок на продажбата на цигари”. Но, Британскиот центар за истражување на ракот укажува дека компанијата само ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365