Home » Медиуми

Медиуми

Во Кина претставен робот ТВ презентер на вести

Државната кинеска новинска агенција Ксинхуа минатата недела го претстави најновиот член на редакцијата: робот со вештачка интелигенција, кој “неуморно” ги презентира вестите секој ден од сите краеви на земјата. Новиот презентер е дигиталната верзија на Qiua Hao, вистински презентер на телевизијата и ги имитира човечките движења, како климање со глава ... Read More »

Магазин за венчавки е затворен заради игнорирање на истополови бракови

Иако пред една година се легализирани истополовите бракови во Австралија, еден австралиски магазин специјализиран за ванчавки, стави клуч на врата затоа што, не сакале да објавуваат статии за овие парови, па остана без приходи од реклами. Основачите на магазинот “White“, Лук и Карл Барел, објаснија дека ги избегнувале истополовите бракови ... Read More »

Комитет за заштита на новинарите: 85 отсто од убиствата на новинарите остануваат неказнети

Цензурата и контролата на медиумите се поттикнати од неказнување на злосторствата над новинарите Неказнивост за убиствата на новинарите е утврдена во 14 земји, покажа Глобалниот индекс на неказнивост на Комитетот за заштита на новинарите, кој ги рангира земјите во однос на непроцесуирање на убијците на новинарите. На врвот на листата ... Read More »

Започнува неделата против лажните вести

Институтот за комуникациски студии (ИКС) од денеска до 18-ти ноември, ќе организира серија обуки, дебати, онлајн квизови и видеа, и за првпат ќе ја одбележи Неделата против лажните вести. Активностите имаат цел да поттикнат критичко размислување и да ја подигнат свеста за штетата која лажните вести, манипулациите и дезинформациите ја ... Read More »

Претставена новата веб страница на единствениот хрватски магазин за културата на брендирање – Бренд култура!

Денес во Studiju Smijeha во Загреб, со утринско кафе, слатки закуски и доза на сериозност е претставено електронското издание на единствениот хрватскиот магазин за културата на брендирање – Бренд култура. Гостите од светот на бизнисот, медиумите, образованието, како и клиенти, соработници и пријатели на маркетинг агенцијата Dhar media, како и партнери ... Read More »

Канал 5: Кој затвора очи пред очигледната пиратерија на дел од кабелските оператори?

Кабелски оператори продолжуваат нелегално да реемитуваат странски канали. Освен информацијата дека во тек е постапката,  МВР се уште ја нема поднесено кривичната  пријава по преставка на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги против кабелскиот оператор „Мултимедиа – НЕТ“ но и дописот од 5те национални ТВ станици кои се членки ... Read More »

Видеото на барање (VOD) расте побрзо од сите други платени медиуми!

Инвестициите на потрошувачите и огласувачите во испораката на премиум видео содржини преку безжичен интернет брзо се зголемува во светот, а инвестициите во овој тип на содржина, или OTT (over-the-top), ќе достигне износ од 129.3 милијарди долари до 2023 година. Од оваа сума, се очекува дека огласувачите ќе вложат 46,6 милијарди ... Read More »

Повеќе новинари се убиени во првите девет месеци оваа година отколку во цела 2017 година

Авганистан и Јемен се најопасните земји за новинарите во моментов До 1 октомври оваа година 56 новинари се убиени во светот поради работата што ја вршат, се податоците од “Репортери без граници”. Оваа бројка ги надминува вкупните статистички податоци од минатата година кога беа убиени 55 новинари. Повеќе од половина ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365