Home » Медиуми (page 2)

Медиуми

Фејсбук размислува за воведување на модел за претплата на вести од издавачите

Фејсбук планира да воведе претплата на својата Instant Articles опција во месец октомври, што би можело да биде навистина добра вест за издавачите на медиуми. Говорејќи на самитот за иновации во дигиталното издаваштво (Digital Publishing Innovation Summit), директорката за информативни партнерства во Фејсбук, Campbell Brown  изјави дека платформата ја размислува опцијата како ... Read More »

50% поевтин Pickbox? Можеби најдобрата вест што љубителите на серии можат да ја слушнат летово!

Имајќи ги на ум сите луѓе што не можат да живеат без серии, своите досегашни корисници, но и целокупната популарност на бинџувањето серии што зеде замав последниве години, Pickbox одлучи на сите што го сакаат тоа да им подари попуст од 50%. Ако си тоа што мислиме дека си, човек ... Read More »

United Group ги купи водечките комерцијални ТВ станици во Хрватска и Словенија

United Group, телекомуникациската и медиска група во сопственост на американските инвестициски компании KKR и EBRD, ќе го превземе од компанијата Central European Media Enterprises (CME) словенското и хрватското медиско портфолио, кое ги вклучува и телевизиските “џинови“ Novа TV и Pop TV. Во соопштението, KKR наведува дека портфолиото кое го превземаат ги ... Read More »

Популарниот сајт „zazabava.com” со ново роденденско освежување!

Оваа година порталот за забавна содржина ZaZabava.com полни 15 години, што значи дека е една од првите веб страни кои и понудија забавна содржина на македонската публика. Многумина ќе се сетат на самите почетоци, кога овој симпатичен сајт стана популарен по фотките кои ги објавуваше од скопскиот ноќен живот, па ... Read More »

Првите Фејсбук серии веќе кон крајот на летото

Поради тоа што неволно призна дека во суштина е медиска компанија, повеќе отколку што е социјална мрежа, Фејсбук почна да влегува во сериозна приказна за прикажување на ТВ емисии и серии. Така, веќе кон крајот на летото би можеле со својот Фејсбук профил да ги гледаме популарните серии, што е ... Read More »

Антимонополското регулаторно тело на ЕУ го казни Гугл со рекордни 2.4 милијарди евра

Европското антимонополско регулаторно тело изрече казна од рекордни 2,4 милијарди евра за Гугл, заради систематско фаворизирање на сопатвените сервиси во своите резултати од пребарувањето на штета на конкурентите. Европската комисија установи дека технолошкиот гигант ги искористил своите резултати од пребарувањето, со цел неправично насочување на купувачите на сопствената платформа за ... Read More »

Претставен Кодекс на Асоцијацијата на онлајн медиуми во Србија

(РЕГИОН) – Документот содржи основни правила и препораки за членовите на Асоцијацијата на онлајн медиуми – AOM, поаѓајќи од праксата и практичните аспекти на работата на медиумите во онлајн опкружувањето Асоцијацијата на онлајн медиуми (AOM) е основана во 2015 година како  непартиско, невладино и непрофитно здружение, кое е составено од претставници ... Read More »

Спортските портали во Македонија на цена!

Македонија е земја која живее за спорт. А кога ќе се случи некој голем спортски успех, како оној на Вардар од минатата недела, оваа констатација добива силна потврда и низ бројките кои ги остваруваат специјализираните медиуми за спорт кои “парче прават” со резултатите за посетители, прелистани страни и остварени социјални ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365