Home » Tag Archives: САД

Tag Archives: САД

Твитер – помеѓу чеканот и наковалната

Пред неколку години сите беа оптимисти дека социјалните мрежи ќе овозможат цивилизиран политички дијалог каде секој може да се вклучи со свое мислење и коментар. Facebook, Twitter и Google и до ден денес тврдат дека целта им е токму тоа – да дадат глас на сите во светот. Меѓутоа, од ... Read More »

Погледнете ги трендовите и листата на најголемите огласувачи во САД

Најголемите огласувачи во Соединетите Американски Држави ги стегаат своите буџети, но затоа пак, инвестициите во рекламирањето се зголемуваат на интернет-пазарот. Ова беше клучниот увид од 63 годишен извештај на Leading National Advertisers, кој го објавува магазинот AdAge. Подолу, погледнете ги клучните сознанија од најновиот извештај кој ги истражува трендовите меѓу ... Read More »

За прв пат Македонија со учесник на Меѓународната менторска програма за жени лидери во САД – The Fortune – U.S. Department of State Global Women’s Mentoring Partnership

Генералната директорка на Семос Едукација, г-ѓа Валентина Тасева е првата жена од Македонија која ќе учествува на едномесечната меѓународна програма во САД, партнерство помеѓу Стејт департментот на САД, Fortune Most Powerful Women и Vital Voices Едномесечната меѓународна програма која повеќе од 10 години ги поврзува најуспешните жени менаџери од САД ... Read More »

Трамп исчисти првутка од Макрон – Head & Shoulders го искористи за реклама

Не секој ден шампон за првут се наоѓа на насловните страници, но Head & Shoulders ја искористи дадената можност да го промовира својот производ после виралното ширење на „чудната“ интеракција помеѓу американскиот претседател Доналд Трамп и претседателот на Франција Емануел Макрон за време на неговата посета на Белата Куќа. Имено, ... Read More »

Како потрошувачите ги прифаќаат и реагираат на рекламите со ЛГБТ тематика?

Новата студија од Нилсен покажува зошто брендовите во САД треба да ги прифатат овие реклами ЛГБТ социјалната мрежа Хорнет го овласти Нилсен во САД да направи студија за тоа како рекламите со ЛГБТ тематика влијаат на потрошувачите. Општо е познато дека овие реклами можат да бидат ризични за огласувачите, доколку ... Read More »

Локалната телевизија губи на популарност во САД

Локалните телевизиски станици стануваат помалку популарни помеѓу граѓаните на САД Само 50% од возрасните Американци редовно конзумираат вести преку телевизија, открива новото истражување спроведено од американскиот Pew Research Center. Станува збор за намалување од 7% проценти споредено со претходната година, а најголемата загуба на гледачи забележана е кај локалите телевизии. ... Read More »

7 маркетинг совети кои можеме да ги научиме од кампањите на Donald Trump и Hillary Clinton

Не постои сомнеж дека овогодинешните претседателски избори во САД покренаа интензивни емоции на двете страни од политичкиот спектар. Ова се неколку совети кои можевме да ги издвоиме од изборниот циклус за истите да пробате да ги аплицирате на вашиот бизнис…..или во Вашата политичка кампања :) 1.) Не дозволувајте конкуренцијата да купи ... Read More »

Хајнекен лансира платформа за US фановите, за пронаоѓање барови каде се емитува Европскиот фудбал

Хајнекен се обидува да ја зголеми популарноста на европскиот фудбал во САД преку ново партнерство со Google, апликација која ќе ги води фановите или корисниците до најблиските барови каде се прикажува фудбалски натпревар во живо ( live stream). Со користење на веб апликацијата „Фудбалот е тука“ навивачите ќе дознаат во ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365