Home » Author Archives: Dani (page 10)

Author Archives: Dani

Се` што треба да знаете за емотиконите

Вчера беше Светскиот ден на емотиконите. Овај неофицијалн празник во чест на глобалниот феномен благодарение на кој полесно ги изразуваме своите чувства во ладната средина на интернет, го осмисли основачот на Емоџипедија, Џереми Бурџ во 2014 година. Еве некои интересни информации кои се однесуваат на емотиконите. Емотиконите се долго со ... Read More »

Масимо Савиќ-Осмиот дијамант од “Божиновски часовници и накит”

“Божиновски часовници и накит” го одржува ветувањето, да придонесува и да ја искористи непроценливата можност да живееме со креативната енергија на уметниците, кои му даваат смисла на културниот живот. “Добивме можност тоа уште еднаш да го потенцираме: нашиот осми дијамант е Масимо Савиќ. Минатата година тоа беа 7 дијаманти за ... Read More »

Сашо Димитриевски привремено го презеде водењето на агенцијата Renderspace!

Агенцијата Renderspace, која е дел од меѓународната групација Пристоп, наскоро ќе добие нов директор. Во изминатите три години, агенцијата беше предводена од Кармен Лужник, кој се приклучи на тимот по враќањето од Њујорк, каде што водеше стратешки развој и глобален маркетинг во Селтри. “Се гордеам на тимот и на работата ... Read More »

Кампања за празните ветувањата кои не ги исполнуваме

Кога ќе го пропуштиме филмот што ни се допаѓа, можеме да го гледаме подоцна на ДВД. Омилената храна можеме да ја јадеме и утре…. Но, што правиме со патувањата што сме ги ветиле? Често ги одложувеме за следната година, кога ќе имаме слободно време или доволно пари …. А секоја ... Read More »

Големите технолошки компании сè уште не се целосно усогласени со Општата регулатива за заштита на податоците (GDPR)

Големите технолошки компании како што се Гугл, Фејсбук и Амазон и понатаму користат многу нејасни термини и не обезбедуваат доволно информации за тоа како може целосно јасно да се разбере што точно прифаќаат корисниците Во пресрет на влегувањето во сила на Општата регулатива за заштита на податоците, малите и големите ... Read More »

Твитерџиите наутро објавуваат аналитични и смирени твитови, а навечер емотивни и импулсивни

  Корисниците на Твитер во утринските часови пишуваат смирени и аналитички објави, додека во вечерните часови тие се емотивни и импулсивни, покажа обемната анализа на твитови направена од автори на Универзитетот Бристол во Англија, откако анализирале седум милијарди зборови во повеќе од 800 милиони пораки на Твитер. Експертот од Универзитетот ... Read More »

Како Нејмар ненамерно стана “заштитно лице“ за компанијата KFC

“Повредувањето“ на еден од најдобрите светските фудбалери на теренот ја направи вирална на глобално ниво оваа реклама на KFC од Јужна Африка Во последниве денови, сите се смеат на една реклама за KFC во Јужна Африка, благодарение на бразилската ѕвезда Нејмар. Од почетокот на Светското фудбалско првенство, Фејсбук е преплавен ... Read More »

Cannes Lions ја укинува позицијата генерален директор во рамките на мерките за штедење

Филип Томас, извршен директор на компанијата Cannes Lions Ascential Events, му се заблагодари на досегашниот директор Хозе Папа за неговите услуги и најави дека тој ќе ги преземе секојдневните активности околу Канските Лавови Во организационата структура на Cannes Lions веќе нема да постои позицијата генерален директор. Ова го најави Филип ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365