Home » Author Archives: Dani (page 20)

Author Archives: Dani

„Моќта на плакатот“ како мото за 11. издание на Скопје постер фестивалот

Скопје постер фестивалот го празнува отворањето на новата деката во својата историја. Фестивалот, настан за промоција на плакатот и дизајнот воопшто, манифестација која застапува одбрана на квалитетниот плакат и единствен од овој карактер во регионот, го отвора своето 11. издание. Отворањето на овојпат ревидираниот програмски фестивал, чие мото годинава е ... Read More »

Министрите Капели, Штромар и Хорват утре во Загреб го отвораат саемот REXPO 2018

Седмиот саем на инвестициски проекти REXPO во Загреб, ќе собере голем број на странски и домашни инвеститори, како и стопанственици заинтересирани за бизнис можности и соработка. REXPO ќе го посетат инвеститори од Кина, Индија, Велика Британија и Норвешка, со цел да се информираат и да остварат контакти по повод нивните инвестициски ... Read More »

Оваа руска пекара доби модерен ребрендинг кој црпи инспирација од улиците на Санкт Петербург

Агенцијата Suprematiкa ги трансформираше распаднатите ѕидови и стилизираните слики од реалниот живот во бренд идентитет Рускиот синџир на пекари Буше го претстави својот нов бренд преку серија постери и фотографии превземени директно од улиците на својот град, Санкт Петербург. Брендот во соработка со агенцијата Suprematika разви свој нов идентитет, чија ... Read More »

Меѓународна изложба Еxpo&Кулинарски разговори на Недела на дизајнот во Скопје

Во рамки на Недела на дизајнот во Скопје (Skopje Design Week), традиционално најмногу внимание привлекува меѓународната изложба ЕКСПО (EXPO). Годинава, оваа целина ја сочинуваат 8 компании од Македонија, 15 млади дизајн студија од регионот и две Aкадемии за Дизајн од Белград, сите со стотина производи кои веќе ги има на ... Read More »

Пристигна и новата Божиќна реклама на Apple

Apple се приклучи на низата брендови кои неодамна ги претставија своите анимирани кампањи за оваа божиќна сезона, односно го претстави својот шармантен анимиран спот во stop-motion анимација, која се занимава со темите на креативност и споделување. “Сподели ги твоите подароци” е интегрирана кампања создадена од страна на агенцијата TBWA\Media Arts ... Read More »

YouTube ќе го дуплира бројот на реклами на почетокот на видеата заради помалку прекини

На многу корисници на YouTube им пречат рекламите што се појавуваат на почетокот и за време на видеата, а популарниот видео сервис сега воведува промени. YouTube сега има решение за проблемите со рекламите и најавува експериментално  прикажување на две pre-roll реклами кои ќе бидат прикажани на почетокот на видеата, кои ... Read More »

Македонското решение ASAP победник на глобалниот Бетапич инвестициски ден

Македонското решение ASAP на стартап компанијата Елевејт глобал (Elevate global) е меѓу победниците на инвестицискиот ден (BETAPITCH Global & Investors Day) на глобалниот стартап центар Бетахаус во Берлин, Германија. Компанијата Елевејт глобал освои парична награда од 5.000 евра за ова иновативно решение, кое претходно победи на првиот Betapitch настан во ... Read More »

Применети маркетинг и комуникациски трендови – 1-ва маркетинг конференција

Универзитетот Американ Колеџ Скопје (УАКС) ја организира 1-та годишна маркетинг конференција за применети маркетинг и комуникациски трендови, на 13 декември (четврток) 2018 година, во Скопје во Сити Хол Центар Скопје со почеток во 10:30 часот. На отворањето на конференцијата ќе се обрати професор д-р Димитар Ковачевски, шеф на катедрата за ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365