Home » Author Archives: Dani (page 32)

Author Archives: Dani

GOLDEN DRUM 2017: Повеќе од 1000 креативни кампањи во трка за престижните награди на фестивалот

На 24 Меѓународен фестивал на креативноста Golden Drum кој ќе се одржи од 18 до 20 октомври во 2017 година во Grand Hotel Union во центарот на Љубљана, Словенија, пристигнаа голем број на креативни кампањи Без оглед на економската и социо-политичката ситуација во 38 земји учесници на натпреварувањето, повеќе од ... Read More »

Инфлуенсерите прават се` повеќе прекршоци при комуницирањето на социјалните мрежи

Минатата година се забележани дури 1824 жалби на содржината објавена, пред се` на Фејсбук, Инстаграм и Твитер Во последните четири години се поднесуваат се повеќе жалби на објавите на инфлунсерите кои на социјалните мрежи не комуницираат транспарентно во соработката со брендовите. Минатата година се забележани дури 1824 жалби на содржините ... Read More »

Dove се извини заради расистичката реклама на Фејсбук

Рекламата прикажува црна жена покрај која се наоѓа еден од производите на Dove за нега на телото. Жената на себе има маичка во боја на својата кожа. Следната слика – таа ја соблекува маичката и се претвара во бела жена. Третата слика која се споделуваше на социјалните мрежи покажува друга ... Read More »

Burger King ја искористи проекцијата на еден хорор филм за генијално тролање на McDonald’s

Burger King го претвори филмот направен по книгата на Стивен Кинг во своја најдолга реклама Хорор филмот направен по книгата на Стивен Кинг „Тоа“ (It), се врати на големите платна и додека легендарниот кловн од филмот ги разбива рекордите ширум светот, брендот Бургер Кинг пронајде досетлив начин да го вклучи ... Read More »

Скопје домаќин на шестиот Самит 100 за бизнис лидери од ЈИЕ

Шестиот по ред Самит100 за бизнис лидери од Југоисточна Европа ќе се одржи во Скопје на 16 и 17 октомври. Самитот, на денешната прес-конференција, ќе го најават Живко Мукаетов претседател на УО на Самит 100 и Јелена Радуловиќ, програмски директор на Самит 100. По успешната траекторија преку Србија, Црна Гора, ... Read More »

Моднате куќа Primark ги повлече своите маички за ,,арогантни девојки“

Модната куќа Primark е обвинета за поттикнување на дискриминација, заради натписите на маичките за девојки од нивната најнова колекција. Дизајнерите очигледно отидоа предалеку, што не остана незабележано од страна на родителите. Започнала и јавна расправа на таа тема, па оваа модна куќа ги повлече спорните маички, за да ја намали ... Read More »

Листа на најавтентични брендови

Компанијата Cohn & Wolfe спроведе анкета во која учествувале повеќе од  14 000 испитаници од 14 земји  (Бразил, Франција, Хонг Конг,Индија, Индонезија, Италија, Кина, Германија, САД, Сингапур, Шпанија, Шведска, Обединети Арапски Емирати и Велика Британија). Испитаниците ги наведувале имињата на најавтентичните брендови. Листата на најавтентични брендови ќе биде објавена на ... Read More »

Dropbox се ребрендира и се обраќа на креативците во новата кампања

Новиот имиџ е инспириран од креативноста на корисниците на оваа услуга Dropbox, кој претставува еден од најпознатите светски сервиси за складирање и размена на податоци преку „cloud“, започна целосно ребрендирање со кое ќе внесе живописни бои и нов живот во компанијата, со тоа одбележувајќи 10 години работа. Најголемиото ребрендирање во ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365