Home » Author Archives: Dani (page 5)

Author Archives: Dani

Производителот на Нутела ја нуди најслатката работа на светот

Италијанскиот производител на слатки “Фереро” ја нуди најслатката работа на светот, бидејќи бара дегустатори, пренесува Тајмс. “Фереро” објави оглас во кој бара 90 дегустатори кои ќе тестираат какао, лешници и други сурови производи за производство на чоколадо. Компанијата им нуди договор на половина работно време на заинтересираните лица. Всушност, договорот ... Read More »

Принт кампања која предупредува за штетното влијание на пластичните цевки врз животната средина

Агенцијата Ретинк со новата кампања за Гринпис нè тера подобро да размислиме кога користиме цевки Веќе навикнавме да гледаме одлични кампањи за зачувување на животната средина од невладините организации, а овој пат имаме прилично импресивна серија на печатени реклами за организацијата Гринпис Канада. Овој пат, невладината организација за зачувување на ... Read More »

Disney презема дел од Fox за 71 милјарди долари

Акционерите на компанијата Twenty First Century Fox ја одобрија продажбата на одсекот за забава на компанијата Disney за 71,3 милијарди долари. Со тоа во сопственост на Disney ќе припаднат и франшизите за X-Men и Avengers. Преговорите започнаа во декември 2017 година, кога Disney ја даде првата понуда за дел од ... Read More »

ЕВН со важна информација до граѓаните: Се појавија лажни профили кои вршат измама претставувајќи се како ЕВН, еве што треба да знаете

Ве известуваме дека ЕВН Македонија нема свој профил на социјалните мрежи, а доколку такво нешто се постави сите корисници навреме ќе бидат информирани. Со оглед на тоа дека во последно време се појавуваат профили во кои се користи името на ЕВН, Ве информираме дека овие профили се лажни и содржините ... Read More »

Феј Данавеј (77) во видео кампања на Гучи

Познатата француска актерка Феј Данавеј се појавува во новата реклама на Гучи и е новото заштитно лице на овај бренд. Имено, се работи за кампања за чантата “Sylvie“. Видеото е во режија на Петра Колинс која се инспирирала од животот на богатите и славните во Холивуд, а Феј одлично ја ... Read More »

„Алкалоид“ со раст на консолидираниот извоз од 8%, раст на консолидираната нето добивка од 4%, инвестиции во износ од 561,4 милиони денари и 105 нови вработувања во периодот јануари – јуни 2018-та

„Алкалоид АД“ Скопје оствари позитивни финансиски резултати во периодот јануари – јуни 2018 година, покажуваат неревидираниот единечен и неревидираниот консолидиран Биланс на успех. Според единечниот Биланс на успех, во периодот јануари – јуни, продажбите достигнуваат 3.647.869.385 денари, што е за 4% повеќе во споредба со истиот период од минатата година. ... Read More »

190 членки на ОН го поддржаа предлогот за спечување на финансирање омраза спрема мигранти

Значаен дел од ова финансирање се однесува на рекламирањето и неодговорните издавачи Иницијатива Stop Funding Hate има многу причини да биде задоволна, откако 190 земји во ОН го одобрија конечниот текст на новиот меѓународен договор – Глобалниот договор за безбедна, уредена и регуларна миграција. Имено, организацијата Stop Funding Hate започна ... Read More »

BMW одбележа 60 години од Британскиот шампионат во трки на автомобили со серија носталгични постери

BMW слави 60 години на Британскиот шампионат во трки на автомобили со серија на постери со кои се обележува секоја деценија од нивното учество во оваа трка. Дизајнирани од страна на агенцијата FCB Inferno, постерите ги опфаќаат децениите од 1960-тите до денес, а секој постер е направена во стилот на ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365