Home » Author Archives: Igor

Author Archives: Igor

Sprite ги неутрализира „хејтерите“ и „троловите“ со љубов

Популарниот бренд за безалкохолни пијалоци Sprite се спротивстави на интернет „троловите“ и „хејтерите“ во својата нова глобална кампања, во која сугерира дека омразата може да се „неутрализира“ со зборови кои искажуваат љубов. Кампањата, дело на агенцијата Santo, вклучува вистински личности и приказни, без актери, меѓу кои се најдоа шпанската олимписка ... Read More »

Брендот за запалки Zippo регистрираше трговска марка на својот уникатен звучен „клик“

Познатиот светски бренд на запалки Zippo објави дека Американскиот завод за патенти и трговски марки им додели регистрирана трговска марка за уникатниот звучен „клик“ на запалката, ставајќи го во друштво на други популарни звуци како лавот од најавата на филмското студио Metro-Goldwyn-Mayer и свиркањето од филмската франшиза Hunger Games. „И ... Read More »

Забранета реклама на Volkswagen која беше креирана за да избегне забрана

Автомобилскиот бренд Volkswagen неодамна во Австралија објави реклама за промоција на своето ново теренскo пикап возило Amarok V6, насловена „Too Powerful for TV“ („Премногу моќно за на телевизија“). Рекламата, создадена од агенцијата DDB Австралија, го прикажува возилото во опасни ситуации полни со акција, но баш во моментот кога е „најгусто“, ... Read More »

Johnnie Walker ве повикува да се потсетите на последните 12 години

Дванаесет години се долго време. Особено ако сте миленијалец како младата Шкотланѓанка која е наратор во новиот спот на Johnnie Walker, повикувајќи ги гледачите да се потсетат на последние 12 години од нивниот живот. Спотот ја истакнува пораката дека се потребни 12 години за создавање на едно совршено шише Johnnie ... Read More »

Outdoor реклама која има смисла само ако е поставена наопаку и на вистинското место

Одлична outdoor реклама е онаа која е толку паметно и совршено поставена, што ве тера да размислувате зошто не го гледате истиот пристап во скоро секој град на планетата. Таков е случајот со новата outdoor реклама на авиопревозникот EasyJet поставена во Бордо, Франција, дело на француската креативна агенција Buzzman. Рекламата ... Read More »

#KAKTUS2018: „Идејата е ништо без реализација“

На 12 и 13 ноември, во хотелот Hyatt Regency во Белград, Marketing Mreža го организира четвртиот по ред Фестивал за интегрирани комуникации – KAKTUS 2018. Под овогодинешното мото „Идејата е ништо без реализација!“, акцентот на фестивалот ќе биде ставен на квалитетните и вонвременски изведби, без кои ниедна идеја не би ... Read More »

Ибис Стајлс Скопје ја слави својата прва годишнина

Ибис Стајлс (Ibis Styles), светски познатиот и признат бренд на Акор Хотелс (AccorHotels), групација која е светски лидер за патување и стил на живеење, ја одбележа првата годишнина од своето постоење во главниот град на Македонија, преку Хотелот Ибис Стајлс Скопје. На свечениот настан присуствуваше г. Жил Клавие, Претседател на ... Read More »

Луѓето се бизнисот, бизнисот е луѓето!

Човекот како поединец во конекција со другите, во една организација е тој што ја движи организацијата и ја води кон успех или кон неуспех. Најзначајниот показател за тоа како функционира една организација, всушност, се меѓучовечките односи, т.е. наједноставната комуникација меѓу вработените. Секоја единка е одговорна и учествува во креирањето на ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365