Home » Герила маркетинг (page 2)

Герила маркетинг

Дигитални билборди кои се менуваат во согласност со временските услови

Станува збор за рекламна кампања која се одвива паралелно со најавата за новиот  Baywatch филм, кој ќе се емитува на големото платно на  26 мај оваа година. Користејќи го дигиталниот билборд систем на Lamar Advertising, Paramount  и неговиот тим таргетираат 16 пазари од средна големина со реклами кои се менуваат ... Read More »

Smunday е новиот празник кој го предлага Heinz по овогодишниот Super Bowl

Жал ни е фанови на минатогодишната кампања  “Weiner Stampede”, но оваа година креаторите на минатогодишната впечатлива реклама за Super Bowl за Heinz Ketchup – ќе седат на ‘’клупа’’…. Сепак, активностите на Heinz оваа година нема комплетно да бидат исклучени од учевство на Super Bowl викендот…. Брендот лансира нова кампања со ... Read More »

Билборд во Стокхолм кашла ако покрај него се пушат цигари

Компанијата Apotek Hjartat од Стокхлом, Шведска ја ангажираше агенцијата Akestam Holst  да смисли некоја иновативна кампања за почетокот на 2017 која ќе ги мотивира пушачите да престанат да пушат. Агенцијата неспорно соодветно одговори на предизвикот и креираше дигитален билборд кој може да осети дим (со помош на дим-детектори поставени на билбордот) и ... Read More »

Burger King ”се маскира” во McDonald’s за овој”Halloween”

Е ова е одлична шега! Еден од рестораните на Бургер Кинг лоциран во Квинс, Њујорк, ја доби наградата за најдобар костим за ресторан за Ноќта на вештерките- 2016 година, откако се ‘’маскира’’како McDonald’s покривајќи се себе во бели чаршафи и потсмевајќи го својот ривал со посебен знак на кој пишува: ... Read More »

Социјален експеримент кој имаше да цел да ги расположи намуртените Лондончани

Компанијата The Berry Company, која претставува фамилијарен бизнис за храна, реши да направи вистински “бум“ на улиците во Лондон и да го разубави денот на минувачите со својата последна маркетинг кампања.  Очигледно, 8:12 часот наутро е идентификуван како време во кое знаете дали вашиот ден ќе биде или нема да ... Read More »

Поклон во плико? Секако! Termin.mk повторно со несекојдневна кампања

Многу ќејф ни прават македонските стартапи како Termin.mk, кои за своето место на пазарот “се тепаат“ со креативни пристапи и иновативни идеи. Дека се паметни во својата маркетинг комуникација научивме уште пред една година кога пишувавме за нивната кампања “Среќни Коверти“ со која го најавија својот почеток (прочитајте за кампањата ... Read More »

Идеата позади креирањето на мирис инспириран од новите производи на “Apple”

Првиот мирис кој произлегува од свежо отворена кутија на Apple е искуство кое на кое многумина од нас се радуваат. Но дали може да се креира формула која може да го долови тој мирис? Andrew Green  си дал за цел оваа мисија за доловување на овој мирис кога добил идеа ... Read More »

„БРЕД Е SINGLE“ – Најнова кампања на ниско-буџетниот авио превозник Norwegian Airlines која моментално е хит во светски рамки

Речиси и да не постои медиум, кој не ја пренесе веста за распадот на бракот на една од најпознатите двојки на денешницата, на холивудските актери Бред Пит и Анџелина Џоли. Холивудската двојка „Бранџелина“, како што милуваа да ја наречат фановите, го привлече и вниманието на маркетинг тимот, кој стои зад ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365