Home » Креативен импулс (page 2)

Креативен импулс

Нова Божиќна реклама на Икеа за уживањето во малите и евтини работи

Се работи за приказна за една самохрана мајка и нејзиното дете кое во текот на целата година ги собира во Икеа шишињата сите убави моменти кои ги има со неговата мајка. Божиќниот спот наречен “Bottled” го креираше агенцијата Rethink, наменет е за канадскиот пазар и зборува за уживањето во малите и ... Read More »

Топ 10 принт реклами за 2017 година

Најдобрите принт реклами за 2017 година се карактеризираат со прекрасен дизајн, силна порака и јасни илустрации на пораките на кампањата. 1. Hellmann’s ‘Food pioneers’ Агенција: Ogilvy & Mather London 2. Waitrose ‘Waitrosé’ Агенција: Adam & Eve/DDB 3. Freedom Brewery ‘A taste of Freedom’ Агенција: CHI & Partners 4. Rhône Valley Vineyards ‘Everyday sophistication’ Агенција: Creature of ... Read More »

Кампања #Несакана за да стане #Сакана

Не се случува често една кампања, речиси во еден ден да предизвика огромно интересирање од медиумите, социјалните мрежи, да започне дебата во јавноста, како и да поттикне дијалог помеѓу државните институции и НВО секторот. Тоа и` успеа на кампањата #Несакана која ги помина границите на Црна Гора и започна расправа ... Read More »

“Без љубов, тоа е само гозба”-необична Божиќна реклама на трговскиот ланец Edeka

Дури и роботите сакаат да уживат во празниците во оваа необична Божиќна реклама на германскиот ланец Edeka Германскиот трговски ланец Edeka креираше една прилично необична Божиќна реклама, доближувајќи ни ја приказната за малиот робот во 2117 година. Во рушевините на футуристичкиот град нема ниту еден човек, само роботи кои ги ... Read More »

Една од најемотивните Божиќни реклами оваа година за заборавените стари лица

„Тоа е само уште еден осамен ден“ во овај емотивен спот на хуманитарната организација Age U.K. Додека сите се зафатени со славење на Божиќ, за некои овај ден е најосамениот во годината. Така е и за овај повозрасен човек во емотивното видео на добротворната организација Age U.K. за кога Божиќ ... Read More »

Во новата кампања, Волво го повика нордискиот бог Тор со вистинска молња да запали билборд

Тимот ги користел метеоролошките податоци за да предвидат кога бурата би можела да започне   Во својата најнова кампања во Тајланд, Волво за нивниот хибриден модел направи референца на нордискиот бог Тор, користејќи билборд кој се пали на вистински молњи. Volvo Car Тајланд и агенцијата GreynJ United направија кампања во ... Read More »

Нова реклама на Фолксваген во која главната улога ја има еден мал тврдоглав и самоуверен овен

Рекламата која ја изработи агенцијата Adam&Eve/DDB ни го претставува малиот самоуверен овен кој целосно е изработен во CGI анимација Од Велика Британија ни доаѓа забавна реклама за моделот на T-Roc од Фолксваген, во кој главната улога ја игра еден мал овен, роден самоуверен да се соочи со целиот свет, со ... Read More »

Влези во светот на Лашко

Кога знаеш како, секој твој потег е приказна Во најновата кампања на Лашко Македонија, ја дознаваме приказната на Лашко човекот – типичниот конзумент на познатото Словенечко пиво достапно во Македонија благодарение на Пивара Скопје. Кампањата е развиена врз основа на концептот „знаеш како“, карактеристика која ги врзува сите љубители на ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365