Home » Маркетинг & Адвертајзинг (page 40)

Маркетинг & Адвертајзинг

Under Armour ја лансираше дигиталната кампања #ImPretty

Еден од најпознатите светски брендови за спортска облека Under Armour лансираше нова дигитална кампања фокусирана на жените, нивните кариери и нивните знаења. Идејата позади кампањата е да се спротистават на погрешната теза на некои луѓе дека фразата “Многу си убава“ сеуште е најголемиот комплимент кој една жена може да го добие. ... Read More »

Дали рекламите со постари лица се новиот голем тренд во маркетингот?

Брендовите ширум светот го менуваат начинот на кој ги прикажуваат постарите граѓани. Пример за тоа е најновиот амбасадор на брендот Reebok од Кина кој не е млад атлетичар, мускулест спортист ниту пак модел – туку станува збор за Wang Deshun, 80 годишен постар господин кој стана познат по дефилирањето на ... Read More »

Рекламата на Пепси – голема грешка или голема тактика?

Продукциски многу добро скоцкана, со добра динамика во приказната, убави фаци, со ептен добра музика….али и со многумина кои главното… пораката.. ја осудија за промашена. Компанијата најпрво ја “бранеше“, а потоа ја повлече. Ете таква е рекламата на Пепси во која “глуми“ популарната Kendall Jenner за која последниве два дена ... Read More »

McCann Белград и Delhaize Србија: ако кампањата е наменета за деца, тогаш е најдобро деца и да ја креираат

Креативците велат дека супер е кога имате прилика да креирате кампања за супер производ, посебно кога се работи за производ каков што е СуперРучек на компанијата Delhaize Србија. Од неколку причини. Прво, СуперРучек има супер вкус. Второ, од гледна точка на хранливост, СуперРучек е супер оброк. И на крај, но ... Read More »

Jeff Goodby го открива најдобриот совет кој го добил во својата кариера

Мислите ли дека ја имате најдобрата идеја? Можеби е време да ја отфрлите! Лесно е да бидете привлечени од одредена идеја и многу тешко е да се откажете од истата. Понекогаш почнувањето од почеток е најдобриот начин да дојдете до уште подобра идеја или пак да дојдете до одобрување на ... Read More »

Ној промовира уред за виртуелна реалност

Дури и ноевите ги прават невозможното со помош на виртуелната реалност. Љубопитниот ној во последната реклама на Samsung со користење на технологијата на виртуелната реалност конечно го исполнува својот сон. Тој успева да летне над облаците! Овај пердувест амбасадор на брендот по игра на случајност завршува со главата заплеткан во ... Read More »

Што брендовите треба да знаат за иднината на агенциите?

Агенциите на иднината треба да бидат обликувани со помош на професионален тренинг и промени во насока на нови приспособени работни практики. Што иднината им донесува на маркетинг агенциите? Ова е значајно прашање чиј одговор зависи од бројни фактори како технолошките промени, притисоците на маргините и потесните временски ограничувања кои влијаат ... Read More »

Saatchi&Saatchi Полска лансираше револуционерен ‘Baby Browser’

“Пребарувачот за бебе” им овозможува на родителите да читаат битни информации а истовремено да им обезбедат и стимулативни содржини на своите најмили. Saatchi & Saatchi Полска во соработка со водечкиот полски сајт за родителство Rodzice.pl, ко-лансираше “Baby Browser – Пребарувачот за бебе”, додаток за Google Chrome кој им овозможува на родителите да читаат ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365