Home » Медиуми (page 10)

Медиуми

Македонија ја добива првата телевизија специјализирана за мода

Во среда  (09. 12. 2015), официјално ќе започне со работа, првата специјализирана телевизија за мода, модни трендови и модна култура – Модел ТВ. Свеченотот отварање ќе се одржи во ивент центарот „Сквер 21“  со почеток од 21 часот, соопштуваат од телевизијата. Tелевизијата најпрво ќе започне да емитува програма на www.model.mk ... Read More »

Медиумите на терористите!

Неколку дена после смртоносните напади во Париз во кои беа убиени 129 луѓе, едно списание победнички пишува во предговорот. “И така одмаздата беше извршена меѓу тие, кои се чувствуваа заштитени во пилотската кабина на нивниот авион”, пишуваат авторите под сликите на мртви и окрвавени луѓе, а насловот гласи “Само терор”. Списанието ... Read More »

Стапи на сила Изборниот законик, медиумите не смеат да објавуваат реклами финансирани од Буџетот на РМ и општините

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ги извести медиумите дека од 10 ноември 2015 година, стапи на сила Законот за изменување и дополнување на Изборниот законик. Согласно членот 83 од овој Закон, од денот на влегување во сила на Изборниот законик до денот на одржување на предвремените избори за ... Read More »

Уште 2 нови телевизии ќе го збогатат македонскиот ТВ етер

Македонскиот медиумски пазар наредниов период ќе биде збогатен со содржините на уште 2 нови телевизии. ТВ Шења е нов проект на „Медиа ворд њуз“ со двојазична програма на албански и македонски, која ќе се следи и на територијата на Албанија, Косово и дијаспората. Главен уредник, како што пишува eMagazin.mk, ќе ... Read More »

Отворени пријавите за “Сајт на годината 2015”

Сајт на Годината е манифестација која по шести пат во Македонија ги избира најдобрите веб сајтови во повеќе категории. Манифестацијата е организирана од Media Solutions и системот за онлајн реклами KeepAnEye, а под покровителство на Град Скопје, ИАБ Македонија и Министерството за информатичка технологија.  Веб сајтовите кои учествуваат во избор за ... Read More »

Турската агенцијата Анадолија отвора редакција на македонски јазик

Турската национална новинска агенција Анадолија денеска во Скопје ќе ја промовира редакцијата на македонски јазик. На свеченото отворање ќе присуствуваат турскиот вицепремиер и Јалчин Акдоган и претседателот на извршниот одбор и генерален директор на Анадолија Шенол Казанџи. Редакцијата на Анадолија во Скопје, покрај на македонски, ќе објавува содржини и на ... Read More »

“Танјуг“ заминува во историјата

(РЕГИОН) – Згаснувањето на Танјуг е поврзано со процесот на приватизација на медиумите во Србија кои се останати во државна сопственост, за што беше донесен специјален закон. Директорката на српската новинска агенција Танјуг Бранка Ѓукиќ вчера им соопштила на членовите на колегиумот и на претставниците на синдикатот дека на 31 октомври ... Read More »

Ал Џезеира Балкан ја освои Eutelsat наградата People’s Choice

Медиумската куќа Al Jazeera Balkans ја освои Eutelsat наградата People`s Choice во категоријата “News channel“ . Жирито на Eutelsat TV наградите, со кое претседаваше повекекратно наградуваниот новинар на RAI Џулио Џиамарија, во септември во Париз ги одбра финалистите на овогодинешните награди. За наградата оваа година конкурираа повеќе од 100 канали ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365