Home » Во фокусот (page 2)

Во фокусот

Кока Кола со нова реклама за празниците. Главната порака е – Благодарам!

Кока Кола оваа година ја заснова својата глобална празнична реклама на благодарноста. Кампањата донесува редизајнирана амбалажа и спот за модерниот Дедо Мраз и еден виленик, во кој секој од нив нешто дава и нешто добива за возврат. Рекламата ја креираше агенцијата Pereira & O’Dell, а ја режираше Теодор Мелфи, режисер ... Read More »

Ограничена серија јакни инспирирани од филмскиот серијал „Војна на ѕвездите“ распродадени за помалку од 10 минути

Во пресрет на новите епизоди „Војна на ѕвездите“, компанијата Колумбија направи ограничена серија на јакни инспирирани од популарните филмови, под назив Echo Base Collection. Она што е навистина интересно кај оваа серија е тоа што целата колекција е распродадена за помалку од 10 минути. Изгледот на јакните дефинитивно буди носталгија ... Read More »

Оваа реклама ќе ве натера да ја слушате песната “Hungry Eyes“ на потполно поинаков начин

Кога ќе ја слушнете песната „Hungry Eyes“ првата работа која паѓа на памет е љубовната сцена од филмот „Валканиот танц“, но после оваа реклама тоа би можело да се промени. Рекламата за храна за мачки Sheba е крајно едноставна, но и прилично восхитувачка. Постои само една убава сива мачка, со ... Read More »

Воведувањето на задолжително еднообразно пакување би можело да донесе големи загуби во индустријата на пијалоци, грицки и слатки

Се зголемува стравот дека воведувањето на еднообразното пакување може да стане нов чекор во борбата против дебелината Некои од најголемите светски брендови, меѓу кои и Coca-Cola и Kraft, би можеле да се соочат со удар по нивното работење вредно милијарди долари, доколку прописите за еднообразно пакување се прошират од тутунската ... Read More »

Заменувајќи ги телата со овошје, оваа кампања одлично ја пренесува својата порака

Во кампањата за новата линија на хулахопки со величини од 4 до 24, британскиот производител Heist одлучи да го замени човечкото тело со разно овошје Зошто го направија тоа? Агенцијата Rapp UK која ја направи кампањата за Heist сакаше да направи исклучок од вообичаените шаблони и клишеа во оваа категорија. ... Read More »

Скопје го доби Creative Hub – бизнис центар на креативноста и неформалното образование!

Почнувајќи од септември годинава, започна со работа првиот бизнис центар за креативност и неформално образование – Creative Hub, кој се наоѓа во строгиот центар на Град Скопје (веднаш до Универзална Сала). Creative Hub (www.creativehub.mk), на своите посетители им овозможува модерен co-working простор (направен по план на Гугл кампусот во Мадрид), ... Read More »

Седум разлики помеѓу милениумците и генерацијата Z

Денешните деца имаат многу повеќе заеднички работи со нивните врсници ширум светот, отколку со возрасните со кои се опкружени Можеби се прашувате кој ја сочинува генерацијата Z? Одговорот е дека во нив спаѓаат сите оние кои се родени 1995 година и подоцна. Всушност, тоа е генерацијата која ги наследи милениумците. ... Read More »

Нова Божиќна реклама на Икеа за уживањето во малите и евтини работи

Се работи за приказна за една самохрана мајка и нејзиното дете кое во текот на целата година ги собира во Икеа шишињата сите убави моменти кои ги има со неговата мајка. Божиќниот спот наречен “Bottled” го креираше агенцијата Rethink, наменет е за канадскиот пазар и зборува за уживањето во малите и ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365