Home » Tag Archives: алгоритам

Tag Archives: алгоритам

Колумна на Наташа Божиновска Миркова: Правилата на Google алгоритмот

Автор: Наташа Божиновска Миркова, директор на Represent Communications Скопје Кога се навраќам назад на моите почетоци во светот на дигиталниот маркетинг на почетокот на 2005-тата година, се присетувам како вчера да беше, колку сите теми врзани за тоа како индексира алгоритмот на Google ми беа како непознат јазик со уште ... Read More »

Ѕвездите на Јутјуб незадоволни од алгоритмот на сајтот

Тврдат дека Јутјуб манипулира со листите на видеа на кои се претплатиле корисниците Некои од најголемите ѕвезди на Јутјуб ја критикуваат оваа страница заради “експериментирање” со начинот на кој видеата им се доставуваат на нивните следбеници. Без најава, Јутјуб започна да тестира алгоритам кој го промени редоследот на видео клиповите ... Read More »

Facebook: “Вестите ќе бидат 4% од News Feed-от на корисниците, преку истражувања ќе се утврдува довербата и рејтингот на изворите“

Минатата недела, Facebook соопшти важни промени во врска со својот News Feed чијашто цел ќе биде “да помогнат во зближувањето на луѓето преку Facebook конекции кои имаат вистинско значење”. Како резултат на овие промени, корисниците ќе гледаат помалку јавни содржини, вклучувајќи вести, видеа и постови од брендови. Синоќа, од Facebook ... Read More »

Facebook го менува својот алгоритам за да стави помал фокус кон содржини од медиуми

Очекувајте да гледате се’ повеќе слики од милениците на вашите пријатели и соопштенија за венчавки од вашата поширока фамилија на Facebook во следните недели. И очекувајте помалку вести. Во уште еден удар кон медиа издавачите кои потрошија години на градење публика, а со тоа и сообраќај и приходи, социјалната мрежа ќе ... Read More »

Facebook со нови промени во алгоритамот – Баланс помеѓу пријателите и страните

Автор: Мишо Лекиќ , Извор: SmartPortal Facebook веќе подолго време е најголемата социјална мрежа во светот, а знаци дека некоја друга ќе и ја загрози позицијата, освен до некаде Twitter, нема. Бројот на корисници е огромен, а исто така мрежата се користи и од страна на голем број на брендови, издавачи, ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365