Home » Tag Archives: билборд

Tag Archives: билборд

Уникатни билборди кои го осветлуваат патот: „Видливоста на патот е поважна од нашата реклама“

Осигурителните компании за моторни возила сакаат да се прикажат како заштитници на возачите, меѓутоа бенефитите најчесто се гледаат откако ќе се случи некоја несреќа.  Водечката аргентинска осигурителна компанија La Caja Generali пронајде креативен начин како да ја пренесе својата порака за заштита, истовремено активно помагајќи им на возачите во процесот ... Read More »

Епл се пошегува на сметка на Гугл со огромен билборд кој го постави на настан на кој воопшто не учествува (Фото)

Иако не учествуваше на големиот технолошки саем, “Епл” сепак се погрижи да биде присутен во Лас Вегас Apple не е официјално присутен на масовниот саем за технологија во Лас Вегас (CES), но тоа не ја спречи оваа компанија малку да се пошегува на сметка на конкуренцијата. Технолошката компанија од Купертино ... Read More »

Лондонски билборд претворен во уникатно уметничко дело

Првите огласувачи на овој уникатен билборд се Audi и Coty Агенцијата JCDecaux го претстави уникатниот OOH билборд, кој е повеќе уметничко дело отколку обичен простор за рекламирање, благодарение на студиото Zaha Hadid Design. Агенцијата побара од дизајнерското студио “дизајнерски да го редефинира јазикот на билбордот”, а студиото им се оддолжи ... Read More »

Австралиски бренд за душеци се исмева со IKEA поради комплексниот процес на составување

Австралискиот бренд за душеци Koala Mattress постави билборд непосредно до продавница на IKEA во Сиднеј, исмевајќи се со комплексниот и понекогаш фрустрирачки процес на составување на производите на шведскиот гигант за мебел. Билбордот по својот дизајн потсетува на каталог на IKEA и го содржи натписот „NÖFNIDEÅ?“, кратенка за „No F*cking ... Read More »

Во новата кампања, Волво го повика нордискиот бог Тор со вистинска молња да запали билборд

Тимот ги користел метеоролошките податоци за да предвидат кога бурата би можела да започне   Во својата најнова кампања во Тајланд, Волво за нивниот хибриден модел направи референца на нордискиот бог Тор, користејќи билборд кој се пали на вистински молњи. Volvo Car Тајланд и агенцијата GreynJ United направија кампања во ... Read More »

3Д билборд на Адора инженеринг во Скопје

Адора Инженеринг за време на Саемот за мебел кој се оддржуваше пред десетина дена во Скопје, на самиот влез од саемскиот простор својот бренд пред посетителите го издвои со интересен 3Д билборд со позадина од дневна соба на која физички се поставени столови и масичка. Read More »

Златара од САД ставиле билборд “ОК е понекогаш да фрлате со камења по девојки“

Златарата Spicer Greene од Северна Каролина (САД) постави билборд каде скапоцени камења го опкружуваат слоганот “Понекогаш е ОК да фрлате со камења кон девојките“…и си ја фати бељата. Се дигнаа локални организации на жени да организираат протести, почнаа да се појавуваат протесни ноти, на социјалните мрежи да се појавуваат повици да ... Read More »

Билборд во Стокхолм кашла ако покрај него се пушат цигари

Компанијата Apotek Hjartat од Стокхлом, Шведска ја ангажираше агенцијата Akestam Holst  да смисли некоја иновативна кампања за почетокот на 2017 која ќе ги мотивира пушачите да престанат да пушат. Агенцијата неспорно соодветно одговори на предизвикот и креираше дигитален билборд кој може да осети дим (со помош на дим-детектори поставени на билбордот) и ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365