Home » Tag Archives: Битола

Tag Archives: Битола

Секоја идеја е голема, затоа и од Битола се може(и)

Фондација за одржлив развој ПРЕДА Плус го одржа својот ДЕМО ДЕН на 9 Април во Битола – кој беше официјалниот завршен настан на акцелераторската програма Employouth. Во претходните три месеци, учесниците на Employouth имаа можност да бидат дел од интензивна менторска и тренинг програма за креирање и водење на успешен ... Read More »

Во прекрасна предновогодишна атмосфера и преполна сала, битолскиот состав Фрагмент одржа новогодишен концерт

„Новогодишна џез бајка – будење на заспаната убавица“. На овој концерт Фрагмент изведуваше традиционални новогодишни и божиќни мелодии како и новокомпонирани поп мелодии во џез аранжман. Покровителот на концертот „Божиновски часовници и накит“ потенцираше дека ќе се погрижи истиот да стане традиционален и да биде силен мотив за повторно враќање ... Read More »

„Од Битола се може“ – битолски бизнисмени ги споделија своите искуства со младите

Инспирирачка енергија преку лични примери, поттик да се размислува проактично кон свој бизнис, опции да го примените своето знаење во компании кои го препознаваат истото се само неколку заклучоци од вчерашната динамична панел дискусија под наслов “Од Битола се може (и)” на која свои искуства за успешен бизнис презентираа пред ... Read More »

Халкбанк и Манаки со заедничка желба за зачувување на вистинските културни вредности

Во насока на поддржување на филмската традиција и промоција на вистинските културни вредности, Халкбанк и Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ го објавија официјалното партнерство за годинешното издание на фестивалот. Имено, на 39-тото издание на „Браќа Манаки“, Халкбанк за првпат се јавува како ексклузивен „Платинум партнер“, сакајќи да оддаде ... Read More »

Утопија во пракса – прво кафуле-задруга (Co-op café) во Македонија

Во старата битолска чаршија, на 24 мај со почеток во 20 часот, со музички настап на Фанк Шуи и Фолтин ќе се отвори првото кафуле-задруга во Македонија. Целта на оваа инцијатива е преку здружување на поединци во форма на задруга, да се креира место, простор, кафич, или социјален центар, кој ... Read More »

Отворен прв ИТ Хаб во високо-образовна институција

Студентите од Факултетот за информатички и комуникациски техниологии во Битола, како и сите ИТ професионалци ќе добиваат соодветна стручна и техничка помош при реализација на своите претприемнички идеи преку првиот ИТ хаб во овој регион – BIT Hub, кој вчера беше најавен во Битола. BIT Hub-от ќе биде лоциран на Факултетот ... Read More »

“Пелагонија“ – со нов дух и нов визуелен идентитет

Викендов во Преспа започна серијата на настани кои месецов ќе се случуваат низ Пелагонија во рамки на проектот „Откриј ја Пелагонија“. Целта на проектот е да се промовира Пелагонија како дестинација за авантуристички туризам. Во склоп на овој проект беше изработен и визулен идентитет на Пелагонија како дестинација за авантуристички ... Read More »

Телевизиите Тера и ТВМ станаа регионални

На 23-тата седница на Советот на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги која беше оддржана на ден 24.12.2014 година беа донесени две одлуки за доделување на дозвола за телевизиско емитување на регионално ниво. Со статусот регионални телевизии се стекнаа ТВ Тера,  која својот програмски сервис ќе може да го емитува ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365