Home » Tag Archives: гугл

Tag Archives: гугл

Зошто несовршеноста на логото на Google е она што го прави совршено

Зошто буквата G не е совршен круг? Дизајнерите веќе го знаат ова совршено добро, но за останатите би можело да биде интересно. Неодамна, на Reddit е поставено прашањето за димензиите на буквата G од логото на Google и зошто не претставува совршен круг, пишува американскиот магазин Adweek. Се` започна кога ... Read More »

Google ја претстави својата нова платформа за проширена реалност ARCore

Ова не е прв пат Google да влегува во светот на зголемена реалност (AR -augmented reality). Компанијата и порано работела на телефонот Project Tango од Lenovо Како одговор на платформата за проширена реалност од Facebook и Apple, Google претстави сопствена опрема за развој на софтвер (SDK) која се нарекува ARCore ... Read More »

Антимонополското регулаторно тело на ЕУ го казни Гугл со рекордни 2.4 милијарди евра

Европското антимонополско регулаторно тело изрече казна од рекордни 2,4 милијарди евра за Гугл, заради систематско фаворизирање на сопатвените сервиси во своите резултати од пребарувањето на штета на конкурентите. Европската комисија установи дека технолошкиот гигант ги искористил своите резултати од пребарувањето, со цел неправично насочување на купувачите на сопствената платформа за ... Read More »

Гугл и Фејсбук држат една петтина од рекламите

Фејсбук и Гугл практично имаат дуопол на глобалниот огласувачки пазар Според податоците на аналитичката куќа Zenith, овие два интернет гиганти, минатата година привлекле речиси 20% од парите потрошени на огласување во сите медиуми, односно вкупно 106,5 милијарди долари. Тоа е двојно повеќе одколку што Гугл и Фејсбук заработувале пред пет ... Read More »

Стигнува Google Hire, нова платформа за понуда и барање на работа

LinkedIn, Greenhouse, Jobvite и сличните платформи, одамна на глобално ниво се етаблирале како незаобиколни точки во барањето и понудата на работа. Како поединците, така и работодавачите на овие и на сличните социјални мрежи фокусирани на пазарот на трудот, веќе со години создаваат бизнис мрежи. Гугл до сега беше потполно надвор ... Read More »

Седум нешта кои ќе ве натераат да размислите пред да стартувате кампања преку Google Ads

Банерите кои со посредство на платформата на Google се појавуваат на странските сајтови се реална можност за одредени адвертајзери кои сакаат да пенетрираат на пошироко пазарно подрачје, да допрат до поширока популација и да се обидат да го претстават својот производ на клиенти кои можеби ги нема на македонските портали. ... Read More »

Острите мерки на Google може да се доволни за да ги запрат мобилните pop-up реклами

Веб страни со мобилни pop-up прозорци, внимавајте! Google постави рестрикција на нападните pop-up реклами, со тоа што кога пребарувате за одредена веб страна која има pop-up, таа нема да се прикажува или нема да има доволно резултати за истата, изјави неодамна компанијата. “Било која веб страна која прикажува pop-up прозорци што ... Read More »

Google ги праќа своите YouTube звезди да стримуваат од Рио

Google испраќа 15 свои YouTube звезди (мешу кои и Liza Koshy, Brodie Smith, Ben Brown, Caeli, Chloe Morello и Felipe Castanhari.) на Олимписките игри во Рио да стримуваат во живо делови од најголемиот светски спортски спектакл. Помеѓу “контент креаторите“ ќе бидат и неколку “Google Trekker“ оператори кои ќе имаат задача да доловат 360-степени слики ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365