Home » Tag Archives: Дирецт Медиа

Tag Archives: Дирецт Медиа

Еве колку изнесуваат вкупните приходи на македонските маркетинг и медиски агенции за 2016 година

Најактивните и најголеми медиски и маркетинг агенции во Република Македонија, во изминатата 2016 година оствариле вкупни приходи од речиси 35 милиони евра  што како вкупен резултат е намалување на приходната страна за околу 320 000 евра во споредба со 2015 година кога истите агенции оствариле вкупно приходи од околу 35,3 ... Read More »

Оглас за три отворени работни позиции во агенцијата Direct Media од Скопје

Агенцијата Direct Media од Скопје го проширува својот тим со тројца нови членови: 1.Account Media Manager Кандидатите треба да ги исполнуваат следниве квалификации: Искуство од минимум 6 години во медија адвертајзинг Одлично познавање на англискиот јазик Одлично познавање на MS Office пакетот Одлично познавање на Arianna Солидно познавање на TGI ... Read More »

Македонскиот маркетинг пазар “тежи“ 33 милиони евра

Македонскиот маркетинг пазар се проценува на околу 33 милиони евра ако се земат во предвид финансиските резултати на македонските маркетинг и медиски агенции остварени во 2015 година. Маркетинг365 ги анализираше завршните биланси на 25-те најголеми и најактивни маркетинг и медиа агенции во земјава (по азбучен ред: Бренд Јунион, Греј – Ворлдвајд, Дивисион,  Дирецт ... Read More »

Direct Media стана малцински сопственик на Пинк

Една од најголемите регионални медиски агенциски групации Direct Media d.o.o. стана сопственик на 10% од капиталот на Pink International Company, еден од најголемите медиумски конгломерати во регионот. Direct Media постои веќе 14 години и работи во осум земји од регионот (Србија, Македонија, БиХ, Црна Гора, Словенија, Албанија, Бугарија и Хрватска). ... Read More »

Real Time Bidding огласувањето пристигна во Србија

Агенцијата Direct Media во соработка со компаниите Gemius и DataXu започнаа напредна Real Time Bidding (RTB) огласувачка кампања за дигиталните сервиси на Теленот, воведувајќи го овој најсовремен вид на интернет огласување на голема врата на српскиот пазар. Кампањата Теленот Плеј+, која започна на крајот од Јули, лансирана е со цел интернет ... Read More »

Гергов – “Direct Media ќе биде најсилната маркетинг агенција во Југоисточна Европа“

Во денешното интервју за Media Marketing, бугарскиот медиа и адвертајзинг тајкун Красимир Гергов, за кого пред еден месец пишувавме дека ја купи една од најголемите агенции во регионов Дирецт Медиа открива дел од своите планови. Гергов кој сега е сопственик на 95% од агенцијата вели дека одсекогаш бил заинтересиран за балканот како ... Read More »

Агенцијата “Direct Media“ доби нов сопственик

Direct Media

Компанијата “Direct Media“, членка на “Мултиком групата“ во досегашна сопственост на Драган Џилас, стана дел од медиската групација на бугарскиот бизнисмен Красимир Гергов. Direct Media која се вбројува меѓу најуспешните агенции за интегрирани комуникации, медиа планирање и медиа закуп во регионов, вработува преку 150 луѓе во своите канцеларии во 7 ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365