Home » Tag Archives: кампањи

Tag Archives: кампањи

Доделени наградите KAKTUS 2017!

Порталот Marketing mreža синоќа ги награди организациите, компаниите, институциите и агенциите за најквалитетните и најпрофесионалните поединечни и интегрирани кампањи на третиот по ред национален Фестивал на интегрирани комуникации во Србија, KAKTUS 2017. За наградите оваа година конкурирале дури 124 проекти. Кампањата NEO на агенцијата Leo Burnett и компанијата Vip Mobile ... Read More »

Интервју со Стојче Стаменковски, претседател на РСБСП – “најкреативната“ институција во Македонија!

Денешен гостин на Маркетинг365, е Г-дин Стојче Стаменковски, претседател на РСБСП (Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата), институцијата која изминатиов период реализираше неколку одлични едукативни кампањи кои имавме можност да ги пренесеме и нашиот портал. Повеќе за тоа како оваа институција гледа на континуираната комуникација со граѓаните преку ... Read More »

4 трендови кои ќе ги редефинираат медиумите во 2017 година

Од видеата во живо до интерактивните кампањи на отворено, магазинот Marketing Week  ги предвидува четирите трендови кои  ќе го променат медиумскиот спектар во текот на оваа година. 1. Емитување во живо Брендовите ќе пристапат кон  емитување на видео во живо. Досега тоа се применуваше како експеримент или маркетиншки трик, но во иднина ... Read More »

Познати добитниците на Eurobest : DDB Worldwide мрежа а INGO агенција на годината

Еurobest фестивалот на креативноста заврши овој петок со церемонија на која се прослави доделувањето на Eurobest наградите за 2016 година. 116 членови од цела Европа го сочинуваа жирито кое имаше за цел да избере помеѓу најдобрите на настанот кој се одржуваше три дена,  каде во текот на вечерните часови од последниот ... Read More »

10 македонски проекти во конкуренција за Голден Драм наградите за 2016

Во рамките на 23-иот меѓународен фестивал на креативноста „Голден Драм“, кој ќе се одржи од 18 до 21 октомври 2016 година во Љубљана, Словенија, пријавени се дури 1047 проекти од 26 земји во различна конкуренција, меѓу кои и 10 проекти кои доаѓаат од Македонија. Покрај тоа оваа година во Оф Драм ... Read More »

7 начини на кои PR професионалците можат да ги изменаџираат очекувањата на клиентите

”Менаџирањето на очекувањата на клиентите знае да претставува и ‘’клетва’’ но и ‘’благослов’’ во исто време за  PR агенциите. Клиентите типично не го знаат она што ние го знаеме, па затоа објаснувањето како функционира PR процесот знае да биде и нејасна битка, но има и своја позитивна страна затоа што ... Read More »

Рекордни 57 агенции на BalCannes ревијата

Рекордни 57 агенции од 5 земји од регионот ги пријавија своите најдобри проекти на BalCannes, регионалната ревија на рекламни агенции. Дури 125 референтни агенциски проекти, во следната недела, ќе ги прегледува жири составено од угледни огласувачи кои во текот на два круга оценување ќе ги избере најдобрите 25 проекти. Оваа ... Read More »

Пријавите за BalCannes продолжени до 9-ти септември!

Пријавите за BalCannes и оваа година се продолжени, има време до петок 9-ти септември до полноќ. Сите агенции од Македонија и регионот кои беа загрижени дали на време ќе стигнат да ги спремат своите најдобри проекти сега може да здивнат, бидеќи имаат уште 9 дена повеќе за да ги завршат своите ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365