Home » Tag Archives: Македонија

Tag Archives: Македонија

Колку пари заработиле најголемите 10 македонски ПР агенции во 2016 година?

Маркетинг365 ги анализираше завршните биланси на најголемите и најактивни 10 македонски ПР агенции во Македонија (по азбучен ред подредени: Апра Портер Новели, Априори (x2), Вај Нот Комуникации, Елемент ПР, Идеа Лаб, Имиџ ПР, Навигаторс, Прогресива ПР и Медиа, Ханибиз и Чептер 4) и го доби податокот дека сите заедно во 2016 ... Read More »

Спортските портали во Македонија на цена!

Македонија е земја која живее за спорт. А кога ќе се случи некој голем спортски успех, како оној на Вардар од минатата недела, оваа констатација добива силна потврда и низ бројките кои ги остваруваат специјализираните медиуми за спорт кои “парче прават” со резултатите за посетители, прелистани страни и остварени социјални ... Read More »

Скопје и Македонија добиваат можност за светска промоција

Се стеснува изборот на екипи кои би настапиле во Скопје на Супер куп 2017. Најмногу се посакуваат Манчестер Јунајтед… и Реал Мадрид или Јувентус. Спортските фанови се радуваат на единствената можност да гледаат во својата родна земја врвен фудбал, сега и којзнае кога повторно. Но се радуваат и сите оние ... Read More »

Што прави Slow Food во Македонија? Разговараме со Елена Каровска

Разговор со Елена Каровска програмски координатор на кампањата „Биодиверзитет на млеко“ и неколку други проекти на „Слоу Фуд Битола“. M365: Slow Food не е класична организација, таа е движење кое промовира различни сфери кои го промовираат земјоделството, храната, околината…Раскажете ни малку повеќе за нејзините почетоци во Македонија.. Ме радува што ... Read More »

Гласајте за најдобрите македонски веб сајтови за 2016 година

Традиционално и оваа година, агенцијата Media Solutions и системот за онлајн реклами Keep an eye го организираат годишното прогласување на најдобрите македонски веб сајтови во повеќе категории. Целта на манифестацијата “САЈТ НА ГОДИНАТА“ која се оддржува по седми пат е да придонесе кон развојот на веб сајтовите во Македонија и ... Read More »

Ревлон во Македонија ги престави најновите трендови за коса во сезоната есен-зима

Изминатиот викенд во Хотелот Холидеј Ин во Скопје, ДАКАЛАМА НЕТ – новиот ексклузивен увозник и дистрибутер на производите од реноминираниот светски бренд Ревлон Професионал во Македонија, ја престави Парти колекцијата есен- зима 2016/2017. Врвни фризери од земјава имаа прилика да ги видат и совладаат најновите техники и трендови на боење од ... Read More »

За Питчот да не биде Питчвајз….

….Треба да има правила ! А не дека немало некогаш на хартија, тие само понекогаш (малце) не се почитувале :) Здружението МААМ (Македонска Асоцијација на Агенции за Маркетинг) со намера да ги “среди“ односите на агенциите меѓу себе, со околината и со огласувачите, а со цел да ја развива и  унапредува професијата, ... Read More »

Македонскиот ПР пазар е околу 2 милиони евра

Македонскиот ПР пазар се проценува на околу 2 милиони евра ако се земат во предвид финансиските резултати на македонските ПР агенции остварени во 2015 година. Анализирајќи ги приходите од завршните биланси на 9-те најголеми агенции чија кор дејност се ПР услуги (по азбучен ред: Апра Портер Новели, Априори, Why Not Комуникации, ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365