Home » Tag Archives: Најк

Tag Archives: Најк

Најк лансираше мотивирачка кампања по повод Меѓународниот ден на жената

По повод овој Меѓународниот ден на жената 8 март, “Најк” објави мотивирачка реклама на корејскиот пазар, повикувајќи ги жените “да изберат феноменално”. Спотот кој го изработи агенцијата Wieden & Kennedy од Токио го претставува секојдневието на корејските спортистки, како и славните K-Pop ѕвезди. Меѓу нив се и пејачката Амбер Лиу, ... Read More »

Пад на акциите на Nike откако се одлепи патиката на младата кошаркарска ѕвезда Зајон Вилијамсон

Вредноста на акциите на брендот за спортска опрема Најк падна за околу 1%, еквивалентно на 1.12 милијарди долари од вредноста на брендот, после кошаркарскиот натпревар од американската универзитетска лига помеѓу екипите на Duke и UNC. Имено, ѕвездата на Duke University и еден од „најжешките“ потенцијали за НБА лигата, Зајон Вилиајмсон, ... Read More »

Моќна кампања на Најк и Серена Вилијамс за време на доделувањето на Оскарите

Брендот ја лансираше кампањата “Dream Crazy” фокусирана на жените која ги повикува да сонуваат уште полудо Еден од спотовите кои оставија најголем впечаток за време на доделувањето на Оскарите овој викенд беше најновата реклама од Најк, кој ги претстави жените во спортот и епитети кои ги добиваат во јавноста заради ... Read More »

Рахим Стерлинг во новата реклама на Најк откако прозборе против расизмот

Најк уште еднаш во центарот на општествените и политичките дебати со својата Just Do It кампања Фудбалерот на Манчестер Сити, Рахим Стерлинг е најновата спортска ѕвезда во кампањата на Најк „Just Do It“, откако го изнесе својот став за тоа како младите црни фудбалери се прикажани во медиумите. Најк ја ... Read More »

Најк и Каперник: Трка на долги патеки

Со дијаметрално спротивставени тврдења кои доаѓаат од различни истражувања, се уште е прерано да се зборува за ефектите кои новата контроверзна Најк кампања ќе ги има, особено на долг рок Новата Најк кампања со која брендот одбележува 30-годишнина на познатиот слоган „Just Do It“, претставува 30 спортисти како амбасадори на ... Read More »

Акциите на Најк паднаа по објавувањето на нивната кампања!

Акциите на Најк паднаа за два отсто во вторникот, откако повиците за бојкот на гигантот за спортска облека добија замав на социјалните мрежи, бидејќи Најк го избра Колин Каперник за заштитно лице на рекламната кампања, со која се обележува 30 години на слоганот „Just do it“. Кризата дополнително се прошири ... Read More »

Ризична реклама на Nike со контроверзниот NFL играч Колин Каперник

Брендот за спортска опрема Nike предизвика големи реакции во американската јавност по објавувањето на новата рекламна кампања чие заштитно лице е поранешниот NFL играч Колин Каперник. Имено, Каперник е поранешениот играч на San Francisco 49ers кој пред неколку години ја разбранува американската јавност така што клекна за време на интонирањето ... Read More »

Најк постави огромен билборд на Јувентус стадионот со порака за Кристијано Роналдо

Најк ја поканува фудбалската ѕвезда на нови победи во оваа кампања од агенцијата Wieden & Kennedy Амстердам Најголемиот трансфер во светскиот фудбал оваа година несомнено е преминот на Кристијано Роналдо од Реал Мадрид, каде што помина девет години во италијанската лига и Јувентус. Италијанците имаат големи надежи за својата нова ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365