Home » Tag Archives: олимписки игри

Tag Archives: олимписки игри

Кампања која ги спојува Олимписките игри и бегалската криза

Летните олимписки игри 2024 ќе се одржат во Париз, а француската организација за човекови права La Cimade со новата кампања потсети кога пливањето, скокањето и трчањето се повеќе од медали… Имено, тие во соработка со агенцијата Josiane ја лансираа кампањата „Living Is Winning“ каде што во три видеа се прикажани ... Read More »

„Еуроспорт“ и „Дискавери“ ги добија сите ТВ права за емитување во Европа на Олимписките Игри

Интернационалниот Олимписки Комитет (ИОК) објави дека сите телевизиски и мултиплатфорни права за емитување во Европа за следните четири манифестации на Олимписките Игри во периодот од 2018-2024 се доделени на Дискавери Комуникејшнс, матичната компанија на Еуроспорт. Со оваа објава започнува долгорочното партнерство меѓу најголемиот спортски настан, Олимписките Игри и водечката медиумска ... Read More »

Nike ја слави ‘Железната калуѓерка’ – 86-годишна триатлонка со Божја поддршка

Следниот пат кога сте неодлучни за попладневното трчање или утринското возење со велосипед, потсетете се на сестра Мадона Будер. 86-годишната калуѓерка е рекордерен ‘Ајронмен’ триатлонец (‘Ајронмен’ (‘Железен човек’) е најпознатиот триатлонски настан во светот) и ѕвезда на најновиот спот од “Unlimited” кампањата на Nike, создаден од Wieden+Kennedy Portland, кој се емитува ... Read More »

Snapchat, со Рио 2016 привлече речиси 50 милиони гледачи само во првата недела

Изгледа дека Snapchat цели кон злато кога станува збор за покриеност со информации за Рио 2016 :). Нивниот тим открива дека во првите 7 дена од Олимпијадата дури 49 милиони гледачи ја користеле апликацијата за добивање информации околу настанот.   Податоците објавени во Фајненшл Тајмс откриваат дека 1 од 3 корисници ... Read More »

Работи што се забранети да ги правите на интернет за време на Олимписките Игри

Денеска почнуваат олимписките игри во Рио и многу брендови почнаа или планираат да ги користат за своја лична промоција. Исто така, сведоци сме изминативе денови дека пристигнаа многу информации за работи кои се забранети да се прават, па решивме на едно место да ги споделиме работите што не смеете да ... Read More »

Google ги праќа своите YouTube звезди да стримуваат од Рио

Google испраќа 15 свои YouTube звезди (мешу кои и Liza Koshy, Brodie Smith, Ben Brown, Caeli, Chloe Morello и Felipe Castanhari.) на Олимписките игри во Рио да стримуваат во живо делови од најголемиот светски спортски спектакл. Помеѓу “контент креаторите“ ќе бидат и неколку “Google Trekker“ оператори кои ќе имаат задача да доловат 360-степени слики ... Read More »

P&G со реклама и за мајките на параолимпијците

Сигурен сум дека се сеќавате на одличната “Thank you mom” реклама  која Procter & Gamble ја лансираа на неколку часа пред почетокот на олимписките игри кога врвните спортисти се заблагодаруваа на нивните мајки за поддршката што да добивале низ годините. Тоа дефинитивно беше една од рекламите кој ги одбележаа овогодинешните ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365