Home » Tag Archives: приходи (page 2)

Tag Archives: приходи

Приходите на Фејсбук надминаа 10 милијарди долари

Социјалната мрежа Фејсбук информираше дека нејзините приходи за третиот квартал од 2017 година пораснале за 47% и изнесуваат 10,3 милијарди американски долари. Чистата добивка на компанијата достигнала 4,7 милијарди долари во изминатиот квартал, што е за 79%  повеќе од претходната година. Според извештајот на компанијата, 88% од вкупните приходи од ... Read More »

Преглед на најуспешните ПР агенции во Хрватска во 2016 година

За хрватската ПР индустрија, 2016 година беше многу успешна година. Повеќето од големите агенции забележаа раст на приходите и добивката, а најголем бум направи агенцијата 404, објави tportal.hr. За само три години откако е основана, агенцијата 404 се проби на самиот врв на најголеми 10 агенции. Минатата година приходите речиси ... Read More »

Петте најголеми телевизии во 2016-та оствариле приход од речиси 18 милиони евра

Петте најголеми комерцијални телевизии кои емитуваат програма на државно ниво преку оператор на дигитален терестријален мултиплекс (Сител, Канал5, Алсат, Алфа и Телма) во текот на 2016 година оствариле вкупни приходи од 1 101 074 585 денари или “преведено“ во евра – 17 903 651. Ова го покажува анализата на Маркетинг365 кој ... Read More »

Топ 10 агенции во Хрватска според остварени приходи во 2016 година

(РЕГИОН) – Финансиски најуспешна хрватска агенција од сите 36 члени на HURA и оваа година повторно е  UNEX чии две агенции Unex Media и Unex Grupa, во 2016 година оствариле приход од 338,7 милиони куни што е еквивалентно на околу 45 милиони евра. Добивката после оданочување изнесува 17,5 милиони куни ... Read More »

WPP објави раст од 4.6% на приходите во 2014

(СВЕТ) – WPP, најголемата светска комуникациска групација, пријави раст на приходите за 2014 година од 4.6%, достигнувајќи го нивото од 17.4 милијарди долари, а профитот, пред да биде оданочен, пораснал 12%, достигнувајќи 2.2 милијарди долари, притоа добри резултати се оствариле во Северна Америка и Обединетото Кралство. Растот на приходите на WPP, која ги ... Read More »

Кои се водечките медиа, маркетинг и ПР агенции во Србија според финансиските резултати за 2013 година ?

Магазинот Taboo од Србија, традиционално и оваа година ги објави првичните финансиски резултати од работата на медиа, маркетинг и ПР агенциите кои работат кај нашиот северен сосед со посебен преглед на остварените приходи, нивната добивка, бројот на вработени и нивна компарација со претходните две години. Колку за орентација да забележеме ... Read More »

САД : Приходите од online огласување за прв пат поголеми од приходите од ТВ огласување

Додека кај нас во Македонија маркетинг агенциите мака мачат да им објаснат на нивните клиенти дека буџетот за ТВ огласување треба пополека да го прелеваат во online (и прилично тешко им оди)….од САД за прв пат стигна информација дека online огласувањето веќе го надмина она на ТВ. Приходите од огласување ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365