Home » Tag Archives: снепчет

Tag Archives: снепчет

Diageo ги повлече сите реклами од Snapchat

Еден од најголемите светски произведувачи на пијалоци, Diageo, донесе одлука да ги повлече сите свои реклами од социјалната мрежа Snapchat (Снепчет) додека не изнајде решение како своето огласување да го насочи само кон лица постари од 18 години. Регулаторното тело кое ги прегледува огласите во Велика Британија (Advertising Standards Authority ... Read More »

„Војната“ помеѓу Инстаграм и Снепчет дури и на улиците

Минатата година Instagram изненади со услугата Stories, која повеќе од очигледно ја копираа од Snapchat Инстаграм својата услуга Stories започна да ја огласува на огласните паноа во Италија, Германија и САД. Со слоганот „Приказните се насекаде“ на корисниците им се соопштува дека приказните во апликацијата можат да се направат практично ... Read More »

Има ли спас за Snapchat?

Snap(chat) забележа уште еден лош квартал  – голема загуба, помал пораст на бројот на корисници од очекуваниот и намалена побарувачка на очилата Spectacles Се` до неодамна Snap беше компанија на која технолошките гиганти сакаа да потрошат милијарди долари, а истражувањата покажувале дека Snapchat е најпопуларна социјална мрежа помеѓу тинејџерите, а ... Read More »

Instagram Stories го надмина Snapchat по бројот на активни корисници

Само осум месеци после стартот на опцијата Stories, Instagram со 200 милиони корисници дневно, ја надмина популарноста на апликацијата која таа функција главно ја осмисли. Опцијата за поставување на времени фотографии и видео снимки, кои од платформата исчезнуваат во рок од 24 часа, постигна исклучителен успех кај корисниците на Инстаграм ... Read More »

Snapchat, со Рио 2016 привлече речиси 50 милиони гледачи само во првата недела

Изгледа дека Snapchat цели кон злато кога станува збор за покриеност со информации за Рио 2016 :). Нивниот тим открива дека во првите 7 дена од Олимпијадата дури 49 милиони гледачи ја користеле апликацијата за добивање информации околу настанот.   Податоците објавени во Фајненшл Тајмс откриваат дека 1 од 3 корисници ... Read More »

Се`поголем број на повозрасни лица се на Snapchat

Иако Snapchat апликацијата е позната по тоа што ја користат воглавно тинејџери, податоците покажуваат дека трендовите се менуваат.  Snapchat, хит апликацијата за комуникација која ја популаризираа корисниците помлади од 16 години, сепак има своја публика и помеѓу нешто повозрасната популација. Најновите податоци на истражувачката куќа GlobalWebInde покажуваат дека во последно ... Read More »

Во среда ќе се оддржи првиот Snapchat Meetup во Македонија!

Оваа среда (25 мај) со почеток од 20 часот во кафе-бар Винил, ќе се оддржи првиот Snapchat Meetup во Македонија. Организатори на настанот се Митко Цабевски, Ева Пиперевска и Јован Димитров кои со присутните ќе споделат што е финтата!? со целиот тој buzz околу Snapchat, апликацијата која за брзо време стана хит за ... Read More »

Wall Street Journal ќе публикува содржини на Snapchat

Wall Street Journal e 19-от издавач кој се вклучува во програмата за публикување Discover на мобилната апликација Snapchat. Карла Занони, уредник одговорен за развој на публиката на весникот, вели дека ова е идеален начин медиумот да го привлече и задржи вниманието на младите читатели, кои потоа може да станат претплатници. ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365