Home » Tag Archives: твитер

Tag Archives: твитер

23 министри во Владата користат Фејсбук, а 14 се активни на Твитер и Инстаграм

23 од вкупно 26 министри во Владата на Република Македонија активно користат Фејсбук, покажа втората годишна Анализа направена во периодот од 23 до 28 Јули 2018 година. Споредено со минатата година, ова претставува зголемување за 3 на бројот на министри кои се активни на оваа мрежа Анализата и оваа година ... Read More »

Кој политичар има најмногу следбеници на Твитер?

Во Европа, на Твитер најдобро стои британската премиерка Тереза ​​Меј со пет милиони следбеници, па следи францускиот претседател Емануел Макрон со три милиони следбеници Американскиот претседател Доналд Трамп е државник со најмногу следбеници на Твитер, пред папата Франсис и индискиот премиер Нарендра Моди, според годишното истражување на “Twiplomacija” на консултантска ... Read More »

Твитер избриша 70 милиони лажни профили

Комапанијата Твитер започна борба против лажни и сомнителни профили на својот сервис, односно т.н. “ботови” и “тролови”, поради што во текот на изминатите неколку месеци биле суспендирани околу милион такви профили на дневна основа. Целта на оваа кампања е да се намали количината на дезинформации на оваа платформа, а брзината ... Read More »

Со најновата функција, Твитер ја продолжува борбата против злоупотребите и лажните профили

Популарната социјална мрежа воведува нови безбедносни мерки. Ако сакате нов профил, прво ќе треба да го потврдите телефонскиот број и адресата на електонската пошта Добро познатата платформа за микроблогирање долго време е под притисок поради постојаното ширење на говор на омраза од страна на корисниците. Извршниот директор на Твитер, Џек ... Read More »

Твитер советува: Сменете си ги лозинките

Оттаму вчера известија дека неодамна е откриен тн. „баг” којшто ги чувал лозинките во незаштитена форма, но и дека нема индикации дека имало злоупотреба на лозинки. Сепак, на корисниците им се препорачува да ги променат своите лозинки, посебно ако ја користеле и за други сервиси. Твитер ги штити шифрите така ... Read More »

И Твитер реши да го забрани рекламирањето на криптовалутите

Неодамна Фејсбук реши да го забрани рекламирање на криптовалути и содржини поврзани со криптовалутите, а наскоро кон оваа одлука се придружи и Гугл. Денес пак, медиумите јавуваат дека за ваква забрана размислуваат и од социјалната мрежа Твитер. Како што пренесува Sky, забраната најверојатно ќе стапи во сила во текот на следниве две ... Read More »

Лажните вести на Твитер се шират многу побрзо од вистинските

  Лажните вести на Твитер се шират побрзо и подалеку од вистинските, според истражувачите на Технолошкиот институт во Масачусетс, кои анализирале 4,5 милиони твитови. Во студијата се испитани 126.000 различни вести кои на Твитер во периодот од 2006 до 2017 година ги споделиле 3 милиони луѓе, а истражувачите откриле дека ... Read More »

Твитер и Снепчет се борат за внимание од медиските издавачи

Откако Фејсбук објави дека новиот изглед news feed-от ги става во втор план содржините од медиумите и компаниите, Твитер и Снепчет се обидуваат да ја пополнат настанатата празнина и да доведат корисници на медиските сајтови. Најавата на Фејсбук, која предизвика бран на паника помеѓу медиумите кои се потпираат на оваа ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365