Home » Tag Archives: Spotify

Tag Archives: Spotify

Бездомници ги раскажуваат своите животни приказни преку плејлисти на Spotify

Британската хуманитарна организација на бездомни лица Depaul лансираше кампања во која преку музички плејлисти на Spotify ги раскажува животните приказни на неколку млади бездомни лица, со цел да ја подигне јавната свест за нивниот проблем. Кампањата, развиена со помош на агенцијата Публицис Лондон, ги раскажува приказните на Џорџ (20 години), ... Read More »

Spotify открива чудни и необични податоци за плејлистите и навиките на слушање на корисниците

Повторно е оној период од годината во кој се навраќаме на успесите и недостатоците од изминатата година и носиме одлуки за следната. Што се однесува до најпопуларниот стриминг сервис за музика во светот Spotify, ова е периодот од годината кога се објавуваат нови „чудни“ и интересни податоци за слушачките навики ... Read More »

Spotify го проширува своето партнерство со Нилсен

Компаниите ќе соработуваат на унапредување на мерењето на ефикасноста и досегот Платформата за стриминг на музика Spotify го прошири својот однос со специјалистите за податоци од Нилсен, во обид да го подобри мерењето на ефикасноста и досегот на нивната глобална огласувачка платформа. Пошироката соработка ќе вклучи усвојување на услугите на ... Read More »

Новата глобална кампања на Spotify донесува интересни факти засновани на податоците од корисниците

Со кампањата „2018 Goals“, Spotify ги слави новогодишните празници, давајќи ни предлози за традиционалните новогодишни одлуки Веќе долго време постои традиција луѓето на крајот на годината да ги донесат своите новогодишни одлуки, за тоа што ќе променат или ќе постигнат наредната година. Треба да бидеме искрени и да признаеме дека ... Read More »

UM ќе раководи со глобалниот медиски буџет на Spotify

UM неодамна беше избрана за победничка агенција која ќе раководи со активностите за медиа планирање и медиа купување за Spotify, објави AdWeek. Медискиот буџет на Spotify изнесува околу 40-50 милиони долари годишно низ целиот свет, од кои 16,6 милиони долари се трошат само во САД, според Kantar Media. Во финалниот ... Read More »

Spotify се шегува на сметка на тажниот и осамен живот на своите корисници!?

Не е забавно кога поседувате голема база на информации за корисниците, а истите не би можеле да ги искористите барем во насока малку да ги поттикнете нивните реакции :) Spotify, е голем глобален бренд за емитување на музика со милиони претплатници. Како таков бренд, презема сериозен предизвик со шегувањето на ... Read More »

Брендовите ќе може да ги спонзорираат најпопуларните плејлисти на Spotify

Ги паметите ли старите денови кога ќе им дадевте на некоја девојка или дечко посебна плејлиста со музика за да ги освоите нивните срца? Епа сега, Spotify им овозможи на брендовите да го користат истиот трик…. Spotify им овозможи на брендовите да можат да ги спонзоираат најпопуларните плејлисти поставени на ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365