Home » Tag Archives: UNILEVER

Tag Archives: UNILEVER

Дали роботите може да се заљубат? Оваа кампања се обиде да потврди

Брендот паста за заби Closeup, во сопственост на Unilever, си постави за цел да истражи дали два ботови со вештачка интелигенција, доколку им се даде доволно време, може да се заљубат. Како дел од кампањата, дело на агенцијата MullenLowe од Сингапур, биле развиени два ботови со вештачка интелигенција на две ... Read More »

Одлична кампања на Unilever -Етикета за облека која всушност е разложлив детергент за перење

Популарниот бренд на детергенти за перење Omo (познат и како Persil) на компанијата Unilever создаде специјална етикета за облека која е 100% разложлива во вода и може да се употребува како детергент и до три перења. Идејата е развиена од страна на агенцијата TBWA/RAAD, која е задолжена за блискоисточниот пазар ... Read More »

До 2023 година, 50% од стартапите со кои работи Unilever ќе ги водат жени

Четири од десет жени во стартап индустрија веруваат дека половата дискриминација ќе остане иста, без оглед на тоа колку се успешни нивните бизниси Unilever се заложи за зголемување на уделот на стартапите кои ги водат жени меѓу компаниите во кои инвестира овој гигант. Во моментов, само 23% од нивните инвестиции ... Read More »

Axe лансираше Instagram кампања со инфлуенсери насочена кон младите мажи

Ова е една од најголемите мистерии кај мажите: иако мажите може да се екстремно свесни за својот стил, особено за нивните обувки, коли и направи- поголемиот дел од нив не ставаат ништо на својата коса. Во согласност со истражувањето на Euromonitor ( 2014) наименувано како ‘’Истражување за личниот изглед’’, помалку ... Read More »

Dollar Shave Club бесрамно ги исмејува Axe и Old Spice во реклами за гелови за туширање

Внимание мажи! Доколку вашиот гел за туширање прави да се чувствувате како ‘’гневни мускулести чудовишта’’ или пак како ‘’мажот од ноќните клубови кој врз себе истурил цело шише со колонска вода’’,  Dollar Shave Club сака  да размислите за поедноставно решение :) Сервисот за претплата за хигиенски препарати лансираше 3 нови ... Read More »

Lions Health ги здружи силите со UNICEF и Unilever и лансираше ново натпреварување за млади креативци

Lions Health во соработка со UNICEF и Unilever ја стартуваше наградата Young Lions Health Award , ново натпреварување наменето за млади креативци и маркетери кои сакаат да го унапредат глобалниот здравствен систем на земјите во развот. Според UNICEF, единствена ефективна помош на гладните и децата е креирањето на одржливи стратегии наместо ад-хок ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365