Home » Tag Archives: weekend media festival

Tag Archives: weekend media festival

Прогласени најдобрите кампањи и адвертајзинг агенции во Јадранскиот регион

По прв пат видовме како на исти кампањи гледаат огласувачите, агенциите и новинарите, а секое од овие жириа им додели награди на најдобрите кампањи според својот избор. Дури 55 адвертајзинг агенции конкурираа на овогодинешниот BalCannes, а стручно жири од 25 членови (огласувачи, агенции и новинари) од целиот регион ги избира ... Read More »

Моќта на истражувачкото новинарство на Weekend Media Festival: Се` за скандалот кој го сруши најголемото фудбалско царство

После неколку месеци проучување на милиони страници за корупцијата во ФИФА, Jonathan Calvert и колегите од The Sunday Times, го разоткрија најголемиот скандал во историјата на фудбалот. Тоа беше крајот на ФИФА каква што ја познававме дотогаш. За своето 12 годишно искуство на чело со истражувачкиот тим и рушењето на ... Read More »

Кои се најдобрите агенции во регионот? Пријавите за BalCannes се отворени до 1 септември!

Сите агенции за пазарно комуницирање од регионот се повикани до 1 септември да ги пријават своите проекти на BalCannes Најдобрите агенции со себе ќе понесат посебна награда – BalCannes лав, а оваа година ќе бидат доделени дури седум такви награди. Покрај главните награди за најдобра агенција и проект на BalCannes, ... Read More »

10-то издание на Викенд Медиа Фестивал од 21-ви до 24-ти Септември

Нa панелите ќе се дискутира како Гугл (Google) и Фејсбук (Facebook) влијаат врз рекламниот пазар и како комуникациски се решава кризата во Агрокор (Agrokor)  Градот Ровињ и неговата стара фабрика за тутун оваа година јубилејно по десетти пат ќе ги здружи љубопитните луѓе желни за нови знаења и искуства во ... Read More »

Запознајте ги финските емотикони на Weekend Media фестивалот во Ровињ

Во Финска не шетаат поларни мечки, но Дедо Мраз е фински државјанин, и вистина е дека Финците имаат посебен збор за пиење дома, во потполна осаменост и долна облека – kalsarikännit. Овие и слични необични обичаи, емоции, омилени пцовки и митови за својата земја, Финците ги претворија во една од ... Read More »

Започнаа подготовките за јубилејното десетто издание на Weekend Media Фестивал во Ровињ

Започнаа подготовките за јубилејното десетто издание на Weekend Media Фестивалот. Најголемиот комуникациски фестивал во југоисточна Европа оваа година ќе се одржи од 21 до 24 септември во просториите на старата фабрика за тутун во Ровињ, под генерално покровителство на Adris група. Weekend до сега го посетиле речиси 45.000 учесници: 1.000 ... Read More »

Прогласени добитниците на SoMo Borac 2016 наградите

Четвта година по ред на Weekend Media Festival се прогласени и најдобрите дигитални проекти во регионот. Со вкупно 130 пријави во девет категории, SoMo Borac се етаблираше како една од водечките регионални дигитални награди. И оваа година дваесетчленото жири и предселекциското жири ги оценуваа најдобрите Facebook страници, дигитални кампањи, веб-страници, мобилни ... Read More »

На BalCannes прогласени најдобрите кампањи и агенции во регионот

Најдобра агенција на BalCannes 2016 е словенски Pristop, а титулата за најдобра кампања ја однесе Men all over the world are crying на агенцијата Studio Sonda Избрани се најдобрите 25 кампањи на петтото издание на најголемиот адвертајзинг фестивал во регионот BalCannes кој се одржува во Ровињ, Хрватска. По прв пат,  наградите ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365