Home » Extra 5 (page 10)

Extra 5

Забранета реклама на Volkswagen која беше креирана за да избегне забрана

Автомобилскиот бренд Volkswagen неодамна во Австралија објави реклама за промоција на своето ново теренскo пикап возило Amarok V6, насловена „Too Powerful for TV“ („Премногу моќно за на телевизија“). Рекламата, создадена од агенцијата DDB Австралија, го прикажува возилото во опасни ситуации полни со акција, но баш во моментот кога е „најгусто“, ... Read More »

Топлата и нежна „Living Coral“ е бојата за 2019 година!

Водечката светска компанија за бои PANTONЕ ја објави бојата за 2019 година: „Living Coral“ или „PANTONE 16-1546“. Според нив, нежната, жива и топла боја со себе носи чувства на пријателство, блискост и сигурност, евоцирајќи ги живите морски корали кои овозможуваат засолниште и храна за голем број на живи суштества. За ... Read More »

Синема Футура заврши со снимање на краткиот филм “Налепница”

Продуцентската куќа Cinema Futura заврши со снимањето на краткометражниот игран филм “Налепница” по сценарио и режија на Георги М. Унковски.  Се работи за црна комедија во која главниот лик по неуспешниот обид да ја обнови својата сообраќајна дозвола тргнува на пат и запаѓа во серија на проблеми.  Филмот се снимаше ... Read More »

Бунт на машините: Робот повредил 24 вработени во Амазон

Дури 24 вработени во Амазон од складиштето во Њу Џерси биле хоспитализирани по инцидент во кој робот, кој инаку им помага во складиштето “полудел” и почнал да ги прска со средство за заштита од мечки, а еден работник е во критична состојба. Сè трганло наопаку кога роботот дошол до кантата ... Read More »

Затворање на кладилниците и казината во Македонија?

Пред нецели два месеци во јавноста и медиумите силно одекна информацијата дека владата на соседна Албанија донела одлука дека сите казина и обложувалници од градските средини мора до 1 јануари да бидат затворени и “преселени“ надвор од градовите. Истовремено, премиерот Еди Рама упати и порака до медиумите да престанат со ... Read More »

АмЧам презентираше универзални деловни принципи како основен предуслов за создавање на безбедна работна средина за жените

  Во знак на поддршка на заложбите за подигнување на јавната свест за родовата еднаквост, а во рамките на кампањата “Слушни ја! – 16 дена активизам против родово базираното насилство”, Американската стопанска комора во Македонија (АмЧам) во соработка со Амбасадата на Соединетите Американски Држави, денеска беа домаќини на настанот  “Создавање ... Read More »

УЈП со апел до македонските граѓани

Од Управата за јавни приходи апелираат до граѓаните да побрзаат и да се пријават во електронскиот систем за пријавување данок. Според достапните податоци на само месец пред истекот на крајниот рок не се регистрирале ниту половина, бидејќи ваква обврска имаат околу 900.000 граѓани а засега свои пријави поднеле само 380.000 граѓани. УЈП ... Read More »

Претставен новиот спот на серијата Преспав

Серијата “Преспав” е хит во Македонија подолго време, односно веќе трета година. Екипата која работи на овој проект вклучува исклучително талентирани поединци кои ѝ се добро познати на македонската јавност. Снимањето на третата сезона е завршено, а ќе почне да се емитува на 17ти декември на МТВ1. Пред емитувањето на ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365