Home » Tag Archives: лажни вести (page 2)

Tag Archives: лажни вести

Фејсбук суспендираше 273 профили и страници поврзани со “руската дезинформативна агенција”

Фејсбук соопшти дека суспендираше 70 Фејсбук профили, 138 Фејсбук страници и 65 Инстаграм профили контролирани од “Агенцијата за интернет истражување – The Internet Research Agency (IRA) ”. Директорот на одделот за безбедност на Фејсбук, Алекс Стамос, објави пост во кој презентираше неколку реклами и страници кои, според него, биле водени ... Read More »

YouTube ќе го гарантира кредибилитетот на видеата со додавање на линкови до Wikipedia

Најпопуларната платформа за споделување видео содржини YouTube е една од најактивните во борбата против лажни вести и навредливи содржини на Интернет. Видео сервисот има голем тим на луѓе и бројни компјутерски алгоритми за откривање на несоодветни видеа и автоматски го блокира пристапот до нив, но сепак никој не е сигурен ... Read More »

Лажните вести на Твитер се шират многу побрзо од вистинските

  Лажните вести на Твитер се шират побрзо и подалеку од вистинските, според истражувачите на Технолошкиот институт во Масачусетс, кои анализирале 4,5 милиони твитови. Во студијата се испитани 126.000 различни вести кои на Твитер во периодот од 2006 до 2017 година ги споделиле 3 милиони луѓе, а истражувачите откриле дека ... Read More »

Google ги елиминира лажните вести во делот за новости

Во Google News, во делот за пребарување повеќе нема да може да пронајдат вести што доаѓаат од сомнителни извори Една од најактуелните теми оваа година е борбата со лажните вести, особено кога станува збор за интернет портали кои се специјално направени да шират дезинформации. Публикувањето на сомнителни содржини и од ... Read More »

Колку лажни профили има на Фејсбук?

Минатата недела Фејсбук ги објави финансиските резултати за третиот квартал во кои се забележани приходи поголеми од 10 милијарди долaри со профит од 4,7 милијарди долари, а како и во секој квартал до сега, забележан е и пораст на бројот на месечно активните и дневно активните корисници.  Но, покрај овие ... Read More »

“Лажни вести” – израз на годината за 2017 година

Компанијата Колинс, која издава речник на англискиот јазик, го прогласи изразот „лажни вести“ (fake news) за израз на годината. Овај термин, кој се состои од два збора, ќе биде вклучен во следното печатено издание на речникот. Терминот се дефинира како „погрешна, често сензационалистичка информација, која се шири под маската на ... Read More »

Во кампања на тема лажни вести, CNN докажува дека јаболкото не е банана

Дури и доколку напишат БАНАНА со сите големи букви, јаболкото и понатаму е јаболко Телевизиската куќа CNN одлучи да вложи дел од својот маркетинг буџет во својата борба против лажните вести и во најновата кампања, под назив Facts First, сака да докаже дека јаболкото е јаболко, а не банана. Рекламата ... Read More »

Фејсбук воведе алатка за откривање на лажните вести

Фејсбук воведе нова опција која на корисниците ќе им овозоможи да ги препознаат лажните вести и погрешните информации кои се шират на оваа социјална мрежа. Овој детектор од пред неколку дена е достапен за корисниците во САД, Германија, Франција, Италија, Велика Британија, Филипини, Тајван и Бразил, а наскоро треба да ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365