Home » Tag Archives: лажни вести

Tag Archives: лажни вести

HURA ќе се стреми да го намали огласувањето на канали кои ги кршат авторските права

Потписниците на Меморандумот би требало да го ограничат огласувањето на интернет страните или мобилните апликациите кои ги кршат авторските права. Хрватското здружение на компании за деловно комуницирање (ХУРА) потпиша Меморандум за разбирање “Follow the Money”, чиј цел е минимизирање на пласманот на огласување на веб сајтовите и мобилните апликации кои ... Read More »

Репортери без граници не` потсеќа на жртвите од лажните производи со нова кампања #FightFakeNews

Со оваа кампања, која ја започна организацијата Репортери без граници по повод Светскиот ден на слободата на печатот, тие сакаат да поттикнат на размислување за последиците од лажните вести По повод Светскиот ден на слободата (3 мај), организацијата Репортери без граници (Reporters Sans Frontiers – RSF) започна кампања #FightFakeNews која ... Read More »

Земјите од Балканот се најподложни на “лажни вести“

Балканските земји се најподложни на “лажни вести” поради контролата на медиумите, ниското ниво на образование и довербата во општеството Индексот на медиумската писменост за 2018 година покажа дека земјите на Балканотсе најранливите во Европа кога се работи за “лажнати вести” и феноменот на пост-вистина, и тоа поради силната политичка и ... Read More »

Фејсбук суспендираше 273 профили и страници поврзани со “руската дезинформативна агенција”

Фејсбук соопшти дека суспендираше 70 Фејсбук профили, 138 Фејсбук страници и 65 Инстаграм профили контролирани од “Агенцијата за интернет истражување – The Internet Research Agency (IRA) ”. Директорот на одделот за безбедност на Фејсбук, Алекс Стамос, објави пост во кој презентираше неколку реклами и страници кои, според него, биле водени ... Read More »

YouTube ќе го гарантира кредибилитетот на видеата со додавање на линкови до Wikipedia

Најпопуларната платформа за споделување видео содржини YouTube е една од најактивните во борбата против лажни вести и навредливи содржини на Интернет. Видео сервисот има голем тим на луѓе и бројни компјутерски алгоритми за откривање на несоодветни видеа и автоматски го блокира пристапот до нив, но сепак никој не е сигурен ... Read More »

Лажните вести на Твитер се шират многу побрзо од вистинските

  Лажните вести на Твитер се шират побрзо и подалеку од вистинските, според истражувачите на Технолошкиот институт во Масачусетс, кои анализирале 4,5 милиони твитови. Во студијата се испитани 126.000 различни вести кои на Твитер во периодот од 2006 до 2017 година ги споделиле 3 милиони луѓе, а истражувачите откриле дека ... Read More »

Google ги елиминира лажните вести во делот за новости

Во Google News, во делот за пребарување повеќе нема да може да пронајдат вести што доаѓаат од сомнителни извори Една од најактуелните теми оваа година е борбата со лажните вести, особено кога станува збор за интернет портали кои се специјално направени да шират дезинформации. Публикувањето на сомнителни содржини и од ... Read More »

Колку лажни профили има на Фејсбук?

Минатата недела Фејсбук ги објави финансиските резултати за третиот квартал во кои се забележани приходи поголеми од 10 милијарди долaри со профит од 4,7 милијарди долари, а како и во секој квартал до сега, забележан е и пораст на бројот на месечно активните и дневно активните корисници.  Но, покрај овие ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365