Home » Tag Archives: огласувачи (page 3)

Tag Archives: огласувачи

Фејсбук направи две големи промени за да ги задоволи огласувачите

Брендовите долго време се жалеа на веројатноста дека плаќаат на Фејсбук за реклами за кои потоа не се целосно сигурни дека се видени од интернет корисниците. Имајќи го ова во предвид, Фејсбук претстави нова премиум функција со која треба да се ублажи нелагодноста, нудејќи им на маркетерите опција да плаќаат само ... Read More »

Топ 10 огласувачи во САД за 2014 година

AdAge ја објави листата на 200-те најголеми огласувачи во САД за 2014 година. Ранкингот го предводи Procter & Gamble со вкупна проценка од 4,6 милијарди долари инвестирани за огласување, следен од AT&T и General Motors Co. Вкупниот буџет потрошен за огласување на топ 200-те огласувачи во САД изнесува околу 137.8 милијарди ... Read More »

Колумна: Огласувачи, вложувајќи во Вашата агенција – вложувате во Вашиот бизнис !

Охрабрете се и вложете повеќе во Вашата агенција, бидејќи така вложувате во развојот на Вашиот бизнис ! Сериозно негативниот тренд на намалување на паушалите за маркетинг и ПР агенциите од земјава присутен последниов период и особено нагласен последниве две години, иако за компаниите (огласувачите) привидно носи некаква заштеда – во суштина ... Read More »

Кои се најнаградувани глобални агенции, огласувачи и поединци за 2014-та година?

(СВЕТ) – AdAge ја објави годишната пресметка на најнаградувани глобални агенции, огласувачи и поединци во 2014 година (2014 Awards Report). Во креирањето на извештајот биле користени податоците од девет извори: Art Directors Club, Association of Independent Commercial Producers, Andy Awards, Cannes International Festival of Creativity, Clios, D&AD, The One Show, Webby ... Read More »

Креирај реклами за големите светски брендови !

Дали некогаш сте посакале да креирате реклама за некој светски бренд? Еве Ви прилика ! Tongаl е платформа која има за цел да ги поврзува креативците со брендовите кои посакуваат да добијат реклами од малце поинаков бриф. Како функционира? Најпрво на платформата се јавуваат заинтересирани компании кои објавуваат питч и ... Read More »

Колумна: Ја најдовме ли средината ? (за Гемиус, медиумите, огласувачите и агенциите)

Македонската интернет јавност вчера беше домаќин на Г-дин Веселин Ангелов од Гемиус Бугарија, компанијата која претендира да биде третата независна страна која ќе ги мери и анализира македонските веб сајтови. Настан кој со нетрпение се очекуваше, пред се за нашите медиуми, агенции и огласувачи да се видат меѓусебе и да ... Read More »

Каде ја утнавме ? Интернет медиумите, маркетинг агенциите и огласувачите!

Изминатиов период на многу состаноци со луѓето кои се во медиа-маркетинг индустријата имав прилика да слушнам една те иста фраза како интернет-медиумскиот простор во Македонија е сериозно “задушен“ од сензационалистички вести од типот на “таа и таа старлета се појавила таму и таму во некој клуб без гаќички“ или “го ... Read More »

Што огласувачите мислат за маркетинг агенциите?

На панелот на огласувачи насловен “Како бираме маркетинг агенција“ кој се оддржа во склоп на BalCannes ревијата на Weekend Media Festival-от претставени се резултатите од истражувањето на HURA кое го изработи истражувачката куќа Ipsos врз 37 огласувачи клиенти на маркетинг агенции во Хрватска – во однос на ставовите на огласувачите ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365