Home » Author Archives: Marketing365 (page 2)

Author Archives: Marketing365

Publicis One во Бугарија во својата групација ја додаде и агенцијата Red Lion

(РЕГИОН) – Publicis One во Бугарија во своето портфолио ја додаде и креативната агенција Red Lion, чија основна дејност ќе биде развој на комуникациски решенија, аудио-визуелни производи и дизајн. Новиот “бренд“ ќе го предводи Георги Пергелов, долгогодишен менаџер на компанијата, а на тимот ќе им се придружат  и специјалисти од ... Read More »

Како брендовите ефективно го користат Инстаграм?

Колумна на Molly St. Louis, оригинално објавена на AdWeek. Старата поговорка која вели дека “една слика вреди илјада зборови” е клише од причина. Сликите испраќаат голем број на информации кон нашите мозоци наеднаш. Имајќи во предвид дека нашето општество има просечен временски распон на внимание од 8 секунди (што е ... Read More »

Интервју со Наташа Божиновска Миркова и Јелена Микиќ од агенцијата Represent Communications

Неодамна во Скопје се отвори канцеларија на српската престижна ПР и Дигитал Маркетинг агенција „Represent Communications“ од Белград. Во улога на директорка е Наташа Божиновска Миркова, експерт за дигитален маркетинг и задолжена за развојот на бизнисот во Македонија. Јелена Микиќ, пак е регионален директор и е задолжена да ја следи ... Read More »

Facebook: “Вестите ќе бидат 4% од News Feed-от на корисниците, преку истражувања ќе се утврдува довербата и рејтингот на изворите“

Минатата недела, Facebook соопшти важни промени во врска со својот News Feed чијашто цел ќе биде “да помогнат во зближувањето на луѓето преку Facebook конекции кои имаат вистинско значење”. Како резултат на овие промени, корисниците ќе гледаат помалку јавни содржини, вклучувајќи вести, видеа и постови од брендови. Синоќа, од Facebook ... Read More »

McDonald’s ја повлече рекламата со која им сугерираше на луѓето да јадат бургери место да одат во музеј

Новата реклама на McDonald’s во Канада со која на луѓето им се сугерираше дека 5 долари е подобро да се потрошат на оброк место да се учи за диносаурусите во музеите се чини значително ја вознемири тамошната јавност со што компанијата беше принудена да се извини и да ја повлече ... Read More »

Учествувајте во регионалното истражување за состојбата на комуникациските професии

Порталот Маркетинг мрежа од Србија, заедно со агенцијата Smart+ Research, започнаа со истражување кое се занимава со клучните теми од областа на маркетингот и комуникациите, како и трендовите за 2018 година. Прашалникот е наменет за професионалците од секторите за корпоративни, дигитални комуникации и маркетинг од земјите од екс-Ју регионот (Србија, Хрватска, ... Read More »

Отворени пријавите за European Advertising Certifcate

European Advertising Certificate (EAC) е онлајн подготвително натпреварување со цел подобрување на знаењето на младите професионалци за комуникациската индустрија. EAC се спроведува од страна на Inspire хабот на Европската асоцијација на комуникациски агенции (EACA). Inspire е хаб специјализиран за образование и обука во доменот на комуникациската индустрија. Пријавите за European Advertising ... Read More »

Телеком испраќа засилување во Загреб!

Телеком носи засилување за утрешниот натпревар со Црна Гора Македонија е во транс по синоќешната еуфорија што ни ја приредија нашите ракометари. Се` поголем е бројот на навивачи кои преку социјалните мрежи се организираат за во живо да ги проследат преостанатите два натпревари од првата групна фаза во Загреб. Телеком, ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365