Home » Author Archives: Marketing365 (page 3)

Author Archives: Marketing365

„Магијата започнува кога сме заедно“ – новогодишна реклама на Македонски Телеком

Во пресрет на новогодишните празници Македонски Телеком го промовираше новиот ТВ спот како дел од новата кампања и празнична понуда со која го збогатува Magenta 1 и Smart портфолиото со нови содржини и поволности, во коишто ќе можат да уживаат сите членови на семејството. „Магијата започнува кога сме заедно“ – е ... Read More »

Бесплатниот неделник „Скопско ехо“ стаса до јубилејниот 50-ти број кој ќе биде во тираж од 50,000 примероци!

Во време кога печатените медиуми во Македонија се, така речи, во слободен пад, успеа промовирањето на еден нов концепт во македонското новинарство – неделник кој целосно ќе му биде посветен само на проблемите и радостите на главниот град и кој ќе им биде бесплатно доставуван на скопјани буквално во поштенските ... Read More »

Интервју со Глигор Михаиловски – извршен директор на консултантската куќа СЕГ Холдинг

Забележителен тренд во светската маркетинг индустрија изминативе години е што се повеќе и повеќе консултански компании се вклучени во односот клиент-маркетинг агенција, како поддршка која овозможува надграден пристап во развојот на компаниските системи и имплементирањето на развојните проекти. “Спојувањето“ на маркетинг агенциите и маркетинг професионалците со консултантските куќи е тенденција ... Read More »

E-commerce пазарот во Македонија за 5 години од сега ќе се дуплира и може да достигне над 90 милиони евра

Минатиот петок во Скопје се одржа овогодинешното издание на конференцијата за дигитален маркетинг “AllWeb” каде покрај другите говорници и презентации, веќе традиционално, повторно ексклузивно беше презентирано истражување кое се однесува на онлајн светот. Презентер годинава беше извршниот директор на агенцијата за истражување Инсајдер ИД, Сергеј Зафировски кој пред присутните претстави ... Read More »

Еден на Еден ќе работи интернационална кампања за Digital Finance International

Една од најголемите финансиски групации одбра македонска маркетинг агенција за реализација на својата наредна кампања. Македонски креативи на билборди, автобуси, во кино сали, магазини, трговски центри и секако, на радио и телевизија ќе се гледаат во Русија, Индија, Малезија, Индонезија, Филипините и Виетнам, а таму својот “печат“ ќе го стави ... Read More »

Како ПР гигантот Еделман го инкорпорираше својот сегмент за платени медиски услуги

Една од светски најголемите ПР групации, Еделман, која со годни наназад важи и за еден од предводниците на ПР индустријата воопшто – пристапи кон проширување на своите основни услуги со преструктуирање кое предвидува нивниот тим за платени медиски услуги да биде и официјално позициониран како нов сегмент од групацијата кој ... Read More »

Првата изложба на провокативни motion poster-и во Македонија

Асоцијацијата на графички дизајнери – Плакарт во соработка со Скопје сити мол на посетителите на овој трговски цетнар, има ја нудат одличната можност за прв пат во Македонија да искусат „раздвижени“ постери. Моќните, контрастни плакати со длабоки пораки, авторство на дизајнери од Полска, Австрија, Русија, Мексико, Унгарија, Иран, Македонија содржат ... Read More »

Идеа Лаб вработува акаунт менаџер

Агенцијата ИДЕА ЛАБ е во потрага по креативен, одговорен и комуникативен акаунт менаџер, кој задолжително мора да поседува 2 години искуство во маркетинг/ПР/креативна агенција. Бруто платата изнесува 37.500 денари за старт. Ако се пронаоѓаш, сандачето на info@idealab.mk го очекува твоето CV. Расположени сме за кафе-муабет до 5 ноември. Те очекуваме во Идеа Лаб! Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365