Home » Author Archives: Marketing365 (page 30)

Author Archives: Marketing365

Новата реклама на McCann Белград за Халк Банка – одговор на сите дилеми во врска со кеш кредитите

Како во „шумата“ на реклами за кеш кредити да се направи онаа која не само што ќе биде забележана, туку и која ќе ги поттикне корисниците да одберат токму кеш кредит од вашата банка? Праксата покажува дека повеќето од нас, за кеш кредити се одлучуваат заради подмирување на некои итни ... Read More »

Оглас за три отворени работни позиции во агенцијата Direct Media од Скопје

Агенцијата Direct Media од Скопје го проширува својот тим со тројца нови членови: 1.Account Media Manager Кандидатите треба да ги исполнуваат следниве квалификации: Искуство од минимум 6 години во медија адвертајзинг Одлично познавање на англискиот јазик Одлично познавање на MS Office пакетот Одлично познавање на Arianna Солидно познавање на TGI ... Read More »

Смртта на вработен во компанијата Ogilvy Philippines повторно ја покрена дебата околу балансот помеѓу работата и приватниот живот во агенциите

Младиот  менаџер за бренд стратегии  од агенцијата Ogilvy & Mather Philippines почина минатиот викенд откако наводно работел  прекувремено додека во исто време бил болен од пневмонија. Mark David Dehesa работел околу една година во PR дивизијата на Ogilvy’s Manila. Претходно работел на бројни проекти со Publicis, JWT и BBDO. Неговата ... Read More »

Дали некогаш сте пробале да направите лего автопортрет?

“Лего“ во своите продавници во Лондон постави апарат кој на посетителите им дава Лего сет да направат свој сопствен автопортрет. Една од омилените играчки веројатно на секое дете, откри уште еден начин да се поврзе со своите фанови. Поточно, Лего инсталира кабина во своите продавници во Лондон во кој посетителите ... Read More »

Македонска премиера на археолошкиот документарен филм “Спасувајќи го Мес Ајнек”

Еден од најпопуларните и најнаградувани документарни филмови во последните неколку години “Спасувајќи го Мес Ајнек” (Saving Mes Aynak) ќе биде премиерно прикажуван пред македонската публика наредниот вторник (28 февруари) во кино-салата на Музејот на Македонија во Скопје, со почеток во 14 часот. Влезот е бесплатен. Филмот, снимен во 2014 година, го ... Read More »

Интерсофт, со комплексот “Ветрило” ќе се претстави на саемот за градежништво

Со цел подобро информирање на заинтересираните клиенти за карактеристиките на комплексот Ветрило, како и на други нивни проекти, Друштвото за градежништво, проектирање и инженеринг ИНТЕРСОФТ ЛТД Скопје со свој штанд ќе се претстави на 14-от Саем на грaдeжништвo, грaдeжни мaтeриjaли и грaдeжнa мeхaнизaциja, кој во период од 28 февруари до ... Read More »

Колку ќе ве чини да се рекламирате на телевизиите во Велика Британија?

Минатата недела Facebook откри нова ТВ апликација со цел емитување на видео содржини, чекор кој најавува дека платформата станува најголем конкурент на платформи како YouTube каналот како и на традиционалните ТВ канали. Иако е многу јасно дека дигиталниот тренд е на својот пат кон доминацијата на медиусмкиот и маркетинг просторот, ... Read More »

Зошто Facebook, Snapchat и големите маркетинг агенции лансираат мобилни инкубатори?

Дали рекламните агенции и технолошките компании забрзано влегуваат во ‘’базен полн со ајкули’’…. Конкуренцијата за привлекување и задржување на вниманието на потрошувачите на мобилни уреди се зголемува, а со тоа и голем број на агенции кои се обложуваат и купуваат страт-ап компании фокусирани на нова напредна технологија. Со зголеменото учевство ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365