Home » Author Archives: Marketing365 (page 4)

Author Archives: Marketing365

Ангела Димитрова возеше „На Точак“ во карактерот на Ивана од серијата „На терапија“

На завчерашната Критична маса, поддржана од неформалната група велосипедисти „На Точак“, присуствуваше и актерката Ангела Димитрова, која возеше велосипед во карактерот на Ивана, кој го толкува во популарната ТВ серија „На терапија“. Критична маса е настан кој се одржува секоја последна среда во месецот и во текот на кој група ... Read More »

САСА постигна рекорд во безбедноста – 365 дена без повреда на работно место

Вработените и менаџментот на рудникот за олово и цинк САСА одбележаа значајно достигнување – 365 дена без повреда на работно место. Претходниот рекорд, регистриран во изминатите 11 години од рестартирањето на рудникот, изнесуваше 210 денови. „Горди сме на нашите вработени за ова достигнување со кое САСА е чекор поблиску до ... Read More »

Кампањата која ги раздрма политичарите во Македонија!

„До вработување се доаѓа со: Партиска книшка, врски, образование или напорна работа?“. Ретко кој ги пропуштил рекламите кои деновиве кружат низ Скопје и ги “скокоткаат“ политичките елити. Прашањето (или поточно кажано рекламната-провокација) е дел од промо кампањата за емисијата „Само вистина“ на „Канал 5“ телевизија, која покрај автобусите како комуникациски ... Read More »

Заврши 24-тото издание на Голден Драм. Ова се победниците!

Изминатиот викенд заврши 24-тото издание на креативниот фестивал Голден Драм кој се оддржа во Љубљана, Словенија. На свечената церемонија која се оддржа на завршниот ден беа доделени и наградите за овогодинешните победници кои со своите проекти оставија траги врз целокупната адвертајзинг јавност во поширокиот регион. Вкупно беа доделени 14 Гранд ... Read More »

“Младите се поумни отколку што им признаваме!“

Еден обичен избор помеѓу два одговори може да каже многу за еден човек, или во случајот на ова истражување, за една цела генерација. 9GAG во соработка со истражувачката куќа GfK, спроведоа студија користејќи едноставен “Што би радо направил?“ прашалник, во кој успешно прибраа 134,694 одговори на младите во старосната група ... Read More »

OnAir платформата за учење објавува 4 конкурси за онлајн курсеви во живо

Пазарот на е-учење има потреба од нова содржина и мотивирани предавачи. Пополни ја кратката форма за апликација и ќе имаш можност да ја развиеш твојата идеја во OnAir курс на Teach.Xplorify. Победниците ќе добијат парична награда и пласман на пазарот за е-учење. Првите 4 конкурси за онлајн курсеви на Teach.Xplorify ... Read More »

DAMconf 2017 ги носи западноевропските трендови на дигитален маркетинг на регионалниот пазар

Без разлика дали сте професионалец во областа на дигиталниот маркетинг и огласување или сте едноставно само ентузијаст за оваа тема, имаме одлична вест за вас. Овој ноември, Загреб по четврти пат ќе биде домаќин на DAMconf конференцијата каде ќе гостуваат светски познати професионалци од областа на дигиталниот маркетинг. DAMconf претставува ... Read More »

Франција против фотошопираните фотографии во рекламите

Маркетерите сакаат да велат дека ја подржуваат автентичноста во огласувањето, но од оваа седмица нашите колеги од француската огласувачка индустрија веќе нема ни да имаат избор по тоа прашање. Новиот закон, кој стапи на сила на 1-ви октомври, пропишува дека фотографиите кои се користат во комерцијален контекст мора да бидат ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365