Home » Колумни (page 3)

Колумни

Kraft Heinz ја повлече понудата од $143 милијарди долари за купување на Unilever

Американската прехрамбена компанија Кraft Heinz, соопшти дека се откажува од планот за превземање на британско-холадскиот гигант Unilever. Unilever, во петокот, ја одби понудата на американскиот прехрамбен гигант Kraft Heinz вредна 143 милијарди американски долари, односно 50 долари по акција, со образложение дека не се спремни да ја продаваат компанијата за било ... Read More »

Психологија на продажбата

Автор: Сергеј Зафировски, CEO на Insider ID, агенција за истражување на пазарот и стратегиски маркетинг. Една од работните позиции која што е најбарана, но воедно и најизбегнувана е продажбата. Зашто е тоа така? Што има во продажбата, што е толку тешко? Кои се обврските и одговорностите на продажната функција? Многу често ... Read More »

(Не) сакам да го тетовирам Вашиот бренд!

Пишува: Кристина Јовановиќ, Арт директор на агенцијата McCann Белград Дали некогаш сте размислувале за тоа да продадете дел од својата кожа на некој бренд како огласувачки простор? Добро прочитавте, со таа продажба станувате таканаречен “подвижен билборд“. Инфлуенсерите „од уста до уста“ одамна заминаа во заборав, сега на сцена стапуваат  оние ... Read More »

Зошто креативните компании треба да размислуваат како консултанти?

Како што маркетингот се менува со достапноста на податоците и технолошкиот напредок, рекламните агенции сега треба да се натпреваруваат за бизнисот со новиот ривал- консултантските фирми, како на пример Accenture и Deloitte. Оваа тензија се создаваше во текот на изминатите неколку години за денес да добие голем размер. Deloitte направи ... Read More »

Данка Трбојевиќ: Content is king

Во рамките на едукативната програма AcademIAA, Данка Трбојевиќ, Account Director full-service на агенцијата Drive, одржа предавање за content marketing. Ви ги пренесуваме најважните теми кои посетителите ги воведоа во светот на онлајн содржината Дигиталните канали на комуникација се заситени од хиперпродукцијата на агресивни огласни пораки кои последните години предизвикаа промени ... Read More »

Катарина Костиќ: Ако мислевте дека медиските агенции се досадни, страшно се лажете

Во рамките на едукативната програма AcademIAA, Катарина Костиќ, регионален директор за развој за медиски операции во рамките на UM, одржа предавање под назив “Зошто целиот свет е маѓепсан од медиумите?”, со кое е отворен едукативниот модул Медиуми.   “Чест ми е во светот, којшто последните години толку брзо се менува, ... Read More »

Милош Станковиќ: Готово е дури кога ќе победите

Во рамките на едукативната програма AcademIAA, која ја организира српскиот огранок на меѓународната мрежа IAA, Милош Станковиќ, New Business Manager на агенцијата McCann Белград, одржа интересно предавање кое многу посетители ги мотивира и го раздрма нивниот начин на размислување за огласувачката индустрија.  Пренесуваме дел од атмосферата и содржината на предавањето. ... Read More »

Storytelling-от е сеуште `раскажување на приказни`!

Во рамките на BIZNIS модулот од едукативната програма AcademIAA, Марија Стошиќ, Senior Creative Planner на агенцијата McCann Белград, одржа предавање под назив “Ти раскажувам приказна“ со подршка на специјалниот гостин, Павле Желиќ, кој на јавноста и` е познат како писател, автор на стрипови, приредувач на збирки и филмски критичар.  Во ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365