Home » Колумни (page 4)

Колумни

Сандра Спирова: Пет причини зошто уживам да работам во маркетинг агенција

Креирање на различни решенија за клиентите, со цел да отворат нови можности кои се опипливи, квантитетни и квалитетни, мотивираат и се причина со која работното место како акаунт во маркетинг агенција е отсликување на она што го поседувам да го презентирам и да се претставам себе си. Разновидноста која ја ... Read More »

Децата како конзументи во дигиталната маркетинг (р)еволуција – зошто треба сите да сме загрижени?

Автор: Д-р. Љупка Наумовска , Основач на Ханибиз и Професор на Универзитет за туризам и менаџмент Како се нарекува купувачот кој сака да ги купи сите ваши производи, не прашува за цената и нема повеќе од 150cm висина? –Дете. Врската помеѓу когнитивниот развој на индивидуата и рекламирањето Зрелото перцепирање на ... Read More »

Колумна на Марија Димовска: Обликување на имагинацијата до маркетинг цел

Во секојдневното живеење, имагинацијата е неизоставен дел кој нѐ тера да ги согледуваме нештата од поинаква перспектива. Оваа перспектива ни помага при полесно рационализирање и опуштање на стегите. Да ја движиш имагинацијата во правилни правци е умствена вежба. Ако ги тргнеме на страна секојдневните случувања, и се осврнеме кон потребата ... Read More »

Со растот на креативноста ги кршиме границите на човековата перспектива

Замислете работно место каде секој член на тимот е уникатно парче од една голема сложувалка која на дневна база неуморно се стреми визуелно да мапира најдиверзифицирани фантазии, соништа, желби и замисли на брендови кои се движат на пирамидата на успехот. Реткост е да се биде дел од тим каде никој ... Read More »

Воислав Здравковски: 5 причини зошто уживам да работам во агенција

Само неколку работи поради кои уживам да работам во маркетинг агенција. Креативност Работата во маркетинг агенција ти овозможува да бидеш креативен на многу начини. Независно дали се работи за ситуација кога имаш тотална слобода во креирање на кампања или пак кризна ситуацијата кога треба да пронајдеш начин како да ја ... Read More »

Тринаесет најмоќни зборови во адвертајзингот

Адвертајзингот е во вечна потрага за одговорот на две едноставни прашања: 1) што купувачот мисли кога купува некој производ  и 2) како продавачот може на таа одлука за влијае? Меѓутоа, за да разбереме што ја сочинува добрата маркетинг порака, прво, ќе мораме да пристапиме кон една кратка анализа на човечката ... Read More »

Адверт-о-визија

Автор: Александар Милојевиќ, стратешки планер во агенцијата McCann Белград Ниеден телевизиски формат не трае толку долго. Дебатата за неа во јавниот дискурс ја надмина границата на естрадниот.  Таа е „геј Лига на шампиони“. Сите (не) ја сакаат од некоја причина. И тоа е океј. Секој има свој омилен настап, омилен ... Read More »

Што научивме од грабежот во НЛБ Банка?

Пишувај си ти статии, колумни и совети како не треба да се реализираат ПР стратегии и активности кога еве, третата најголема банка во државава ти прави “конкуренција“ и преку пример дава бесплатни лекции.. Поминаа неколку дена од случајот поврзан со НЛБ Банка каде наводно нивен вработен од нивниот трезор украл ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365