Home » Креативен импулс (page 3)

Креативен импулс

Прв плетен Coca Cola билборд на светот!

Сарма или паста? Вињак или прошеко? Гоблен или графика? Опинци или балетанки? А зошто не и едното и другото? Дали глобалното го исклучува локалното, и може ли традиционалното и модерното да одат рака под рака?    Одговор на горенаведеното прашање даде новата кампања на McCann Белград за брендот Coca-Cola која ... Read More »

Орео колачиња кои можат да се користат како грамофонски плочи

Дали некогаш сте почувствувале „глад за музика“? Доколку да, веројатно ќе ви се допадне штосот кој за Oreo колачињата го осмисли агенцијата Dimension Plus од Хонг Конг. Имено, агенцијата направи минијатурен грамофон, на кој може да се пушта музика со помош на– колачиња. Сакајќи да ги промовира познатите Oreo колачиња ... Read More »

Натали Портман е ѕвездата во оваа невообичаена реклама за парфемот Miss Dior

После впечатливиот спот за Кензо кој го режираше Спајк Џоунс, сега имаме уште една реклама за парфем кој го менува вообичаениот начин на кој се прават рекламите во оваа категорија Една девојка трча во плитката вода на морето,брз рез на коњи во галоп, назад во крупен кадар на девојката која ... Read More »

Ford Smart клупи за поврзани пешаци во движење

Загриженоста за празната батерија на паметните телефони ќе биде минато – барем за пешаците во Лондон. Ford и смарт сити стартапот Strawberry Energy ги оживуваат смарт клупите и на пешаците им нудат мобилни полнења со соларен погон и Wi-Fi пристап додека седат и се одмораат низ градот. Соработката првично обезбедува 20 ... Read More »

Незгодите на не-милениумците во светот на милениумците

Аргентинскиот сервис за вработување ZonaJobs во новата реклама, на духовит начин се позанимава со денешната работна култура Во новата духовитa кампања на аргентинскиот сервис за вработување ZonaJobs, имаме можност да го следиме средновечниот „анти-милениумец“ кој се обидува да се вклопи во денешната работна култура прилагодена на милениумците. Рекламата, која ја ... Read More »

Рекламата на Squarespace со Џон Малкович освои Еми награда за најдобра реклама

Интернет компанијата Squarespace ја освои Еми наградата за најдобра реклама за Super Bowl спотот “Calling JohnMalkovich.com” Видеото е креирано од страна на Squarespace и креативната агенција JohnXHannes. Останатите реклами кои оваа година беа во трката за Еми награда за најдобра реклама се: Ad Council: Love Has No Labels – “Love ... Read More »

Burger King отвори сопствена автобуска линија во Брисел која бесплатно ги возеше луѓето до ресторанот

Брисел чекаше долго време за да го добие својот прв Burger King ресторан, а тоа не одеше непречено. Кога го најавуваше своето пристигнување во белгиската престолнината, компанијата имаше реклама во која буквално ги прашуваше луѓето да одберат помеѓу Burger King (“Кралот на хамбургерите”) и вистинскиот крал на Белгија, Крал Филип, ... Read More »

Уникатни билборди опкружени со “зеленило“ го разубавија Скопје

Изминатите денови низ Скопје сите ги забележавме впечатливите билборди и ситилајти опкружени со зеленило кои предизвикаа позитивни реакции кај минувачите. Разиграните билборди се дел од интегрираната кампања на маркетинг агенцијата Division за новиот, урбан, станбен објект Riverview Residence. Носечка порака на оваа креативна кампања е „Живеј во дом опкружен со ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365