Home » Креативен импулс (page 53)

Креативен импулс

Новата реклама на Ikea која ќе го разубави вашиот ден!

Како би изгледал Instagram во 18 тиот век? Мораме да си признаеме на себе дека нашиот свет се промени со зголемувањето на популарноста на апликации како Instagram. Социјалните медиуми станаа неизоставен дел од нашето секојдневие и нашите животи до таа мера што  допреа до секој од нас како никогаш досега. За ... Read More »

Реклама која мажите (а и жените) ќе ја гледаат на repeat..made in Бугарија

Кога последен пат сте изгледале реклама повеќе од еднаш ? Еве дојде време…само погледнете кој има околу вас пред да ја пуштите :) Одамна знаеме дека бугарските реклами се закон (а и нивните “модели“ нели).. па еве благодарение на брендот за спортска опрема FLAIR и нивното промо-видео правиме повторно редефинирање на ... Read More »

Идеата позади креирањето на мирис инспириран од новите производи на “Apple”

Првиот мирис кој произлегува од свежо отворена кутија на Apple е искуство кое на кое многумина од нас се радуваат. Но дали може да се креира формула која може да го долови тој мирис? Andrew Green  си дал за цел оваа мисија за доловување на овој мирис кога добил идеа ... Read More »

Dollar Shave Club бесрамно ги исмејува Axe и Old Spice во реклами за гелови за туширање

Внимание мажи! Доколку вашиот гел за туширање прави да се чувствувате како ‘’гневни мускулести чудовишта’’ или пак како ‘’мажот од ноќните клубови кој врз себе истурил цело шише со колонска вода’’,  Dollar Shave Club сака  да размислите за поедноставно решение :) Сервисот за претплата за хигиенски препарати лансираше 3 нови ... Read More »

Со Шпаркасе до месечината и назад

Деновиве во македонскиот ТВ етер имаме можност да ја погледнеме новата “филмска“ ТВ реклама на Шпаркасе банка во склоп на нивната имиџ кампања со наслов “Вашите желби се наша инспирација“. Носен на нотите од песната “You and Me“ на музичарот Ben Cocks, следиме врвно продукциски реализиран ТВ спот, со супер ... Read More »

Bravo Classic со нов видео запис за Меѓународниот ден на кафето

Еден од најпознатите брендови Bravo Classic на компанијата Рио Кафе и воопшто една од препознатливите трговски марки во Македонија, со новата видео реклама продолжува да ја раскажува успешната приказна за кафето и музиката како еден совршен спој. Кафето Bravo Classic е Вашиот ритуал, класичен момент за почеток на денот, будење, ... Read More »

Дали веруваш во судбина?

Шпанската рекламна агенција Shackleton ја бранува светската маркетинг јавност со одличната реклама за играта на среќа EuroMillions проследена со феноменална нарација која уште еднаш покажува како добрите приказни можат да се претворат во одлични реклами. Рекламата ја следи приказната на еден брачен пар, почнувајќи со сцена како сопругот дознава дека се ... Read More »

Апсолутно ништо не може да ги спречи компаниите Ally Financial и Grey New York да им дадат одлична услуга на своите клиенти

Минатата недела агенцијата Grey New York ја ласираше сновата унифицирана кампања за компанијата Ally Financial, именувана како “Do It Right” – ”Направи го правилно”, што всушност се однесува на начинот на кој компанијата се однесува со своите клиенти: правилно. Исто така нив во остварувањето на своите услуги не може да ги сопре ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365