Home » Маркетинг & Адвертајзинг (page 92)

Маркетинг & Адвертајзинг

Царството LinkedIn

LinkedIn, најголемата бизнис социјална мрежа на светот, полека го засилува својот бренд со една (релативно) нова алатка – портал за вести и портал за колумни на влијателни бизнисмени (Influencer програмата). Read More »

Хрватската Bruketa&Žinić OM прогласена за “International Small Agency of The Year”

AdAge водечкиот глобален медиум кој во фокусот ја има адвертајзинг и медиа индустријата, пред неколку дена во Портланд, Орегон ги подели овогодинешните лауреати кои во различни категории ќе ја понесат титулата за најдобри “Small Agency of  The Year“. Оваа практика е воспоставена уште пред 5 години кога се започна за ... Read More »

Маркетинг агенцијата “Република“ се извини за пропустот во врска со кампањата за Илинден

Македонската Маркетинг агенција “Република“ , со соопштение до медиумите денеска се извини за ненамерната грешка во креативата за кампањата за одбележување на Илинден, каде како втор Илинден е наведена годината “1945“ а треба да стои “1944“ што предизивика одзиви во јавноста која побара грешката да се поправи. Во продолжение интегралното ... Read More »

Публицис и Омником ја создаваат најголемата маркетинг агенција на светот !

публицис, омником, групација, маркетинг агенции

Американската маркетинг компанија – Омником и француската Публицис соопштија дека ќе се спојат и со тоа ќе ја формираат групацијата ОМНИКОМ ПУБЛИЦИС ГРУП, која ќе биде вредна 35,1 милијарда долари. Џон Рен (досегашен CEO на Омником) и Морис Леви (досегашен CEO на Публицис) заеднички ќе ја водат компанијата а акционерите ... Read More »

AVE анализа на мобилните оператори во Македонија

Маркетинг365 во соработка во Press Clipping , за денеска Ви подготви Квантитативна и AVE Анализа за сектор Телекомуникации во Република Македонија во периодот од 1 до 15 Јули 2013 год. AVE е англиска кратенка за Advertising Value Equivalency. Тоа е метод кој служи за споредување на цената на огласниот простор со соодветната ... Read More »

Добијте гратис патување by Heineken

Дали би го спакувале својот план за наредните неколку дена, би го фрлиле во ѓубре и би одлетале на непозната локација? Зошто да не? Во една од најновите герила маркетинг кампањи, Heineken на аеродромот JFK во Њујорк постави табла, односно лотарија на која што со притискање на едно црвено големо дугме ... Read More »

Силата на насловната страна

Во денешното време на растечки дигитални медиуми и нивно севкупно присуство во животот на луѓето, принтаните весници/магазини паѓаат во бројки на тираж секоја година, ако не и месец. За да се поттикне нивната продажба (некако како непишано правило), се создава добра насловна страна која знае да го продаде весникот/магазинот. Нашиот ... Read More »

Некои од најголемите адвертајзинг промашувања

Порталот “Marketing Read“, направи преглед на некои од најголемите адвертајзинг “промашувања“ , односно outdoor и принт креативи кои поради некои околности изгледаат сосема погрешно, смешно па дури и навредливо. Погледнете ги во продолжение и слободно предложете и Вие надополнување на овие примери како НЕ ТРЕБА да изгледа една реклама. Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365