Home » Маркетинг & Адвертајзинг (page 91)

Маркетинг & Адвертајзинг

Зеле банер кај нивниот конкурент за 400.000 долари на ден!

Сервисот за слушање музика, Spotify, одлучи да се рекламира кај еден од своите најголеми конкуренти, YouTube, каде за почеток ќе купи тејковер банер на насловната страна. Според ценовникот од февруари, тејковер банерот ќе го чини Spotify 400.000 долари на ден. Рекламата е дел од виралната кампања за бендот Феникс која во текот ... Read More »

Кина забрани рекламирање на луксузни производи

Како што неколку светски медиуми пренесуваат, од пред неколку дена на кинеските радио и телевизиски станици им е забрането рекламирање на скапи подароци како што се часовници, ретки марки и златници – како дел од акцијата на владата во Пекинг со цел да се спречи расипништво и корупција. Read More »

Гугл подготвува анимирани AdSense реклами

Според информациите кои кружат изминативе неколку дена Google наводно тестира нов вид на AdSense реклами, каде што рекламите се анимирани. Идејата е да секогаш кога со стрелката на маусот ќе поминете врз рекламата да излегува опис за истата реклама. Тие треба да изгледаат слично како што и изгледаат класичните AdSense сега, во спротивно ако ... Read More »

Рекламите од Супер Бол 2013

Нити некогаш посериозно сум гледал, а да бидам искрен нити многу го разбирам Американскиот фудбал (рагбито де) и пасијата на америте за овие финалиња, али дефинитивно од професионален аспект долги години наназад го следам buzz-от околу Супер Бол и посебно делот што се однесува на огласувачните активности на најголемите компании ... Read More »

Маркетинг и ПР агенцијата “HONEYBIZ“ го прослави својот прв роденден!

Со автентична “animal“ гала забава, маркетинг и ПР агенцијата “HONEYBIZ“ синоќа (Сабота 19.01.2013) го прослави својот прв роденден со дел од соработниците и пријателите на компанијата. Љупка Наумовска, директорката на “HONEYBIZ” на прашањето “Што е тоа што ја одбележа првата година од формирањето на компанијата“ , само за читателите на Маркетинг365 изјави: Read More »

ВИА Маркетинг го промовираше новото лого

  ВИА Маркетинг по пет години постоење официјално го објави ребрендирањето на логото на компанијата кое е инспирирано од римскиот број 5, V како победа и А како нов почеток, успех. ВИА маркетинг во Македонија е позната по необичните промотивни материјали, рекламни сталажи, мегабалони поставени во градските центри, уникатни маркетинг-подароци кои ... Read More »

Интервју со Коста Петров – основач и извршен директор на “The P World”

Почитувани читатели , денеска на мое големо задоволство, како гостин на блогов го имаме Коста Петров. Коста е еден од најмаркантните професионалци во Република Македонија. Основач е и извршен директор на можеби најголемиот македонски бизнис-бренд во глобални рамки – компанијата “The P World“, работел на многу проекти што од маркетинг, што од ПР што ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365