Home » Медиуми (page 3)

Медиуми

Светски успех за JoomBoos и хрватски 24часа: JoomBoos награден за најиновативен медиски проект

Проектот на хрватски 24часа, JoomBoos, најголемата мрежа на канали на YouTube во која се собрани најдобрите регионални YouTube-ри, е прогласен за најиновативен медиски проект на светот. Наградата за JoomBoos е врачена на престижното доделување на наградите INMA Global Media Awards во Њујорк „Добивањето на наградата во Њујорк е остварување на ... Read More »

Во четврток од 21:30 часот прва епизода од серијалот за Македонија “Загрозено мнозинство“ на телевизија Ал Џезеира Балкан

Со почеток од 21:30 часот, овој Четврток (18.05) ќе започне да се емитува новиот документарен серијал на телевизија Ал Џезеира Балкан насловен како “Загрозено мнозинство“ (“Ugrožena većina“). Политичко-историскиот серијал опфаќа вкупно 6 епизоди кои ќе бидат прикажувани секој четврток во истиот термин (21:30ч.) и во него ќе се бараат одговорите ... Read More »

Гугл и Фејсбук држат една петтина од рекламите

Фејсбук и Гугл практично имаат дуопол на глобалниот огласувачки пазар Според податоците на аналитичката куќа Zenith, овие два интернет гиганти, минатата година привлекле речиси 20% од парите потрошени на огласување во сите медиуми, односно вкупно 106,5 милијарди долари. Тоа е двојно повеќе одколку што Гугл и Фејсбук заработувале пред пет ... Read More »

Основачот на Википедија отвара новинска агенција

Еден од основачите на сајтот Википедија, Џими Вејлс, планира да основа новинска агенција во која ќе работат и професионални новинари и волонтери. Како што пренесува BBC, неговата цел е порталот Wikitribune да содржи „потврдени и неутрални“ вести кои ќе помогнат во борбата против лажните вести. Намерата е на сајтот да ... Read More »

Al Jazeera и Google договорија соработка

Посветеноста на медиската мрежа Al Jazeerа во промоција на иновациите во дигиталното новинарство ја постави помеѓу водечките партнери на Гугл Al Jazeera и Google објавија глобално партнерство, кое и` го донесува најдоброто од технолошките решенија на Гугл на оваа медиска куќа. Од друга страна, целта на Гугл е поттикнување на ... Read More »

Time Inc. лансира нов медиумски бренд пред својата потенцијална продажба

Time Inc. за само една недела ќе ги добие и финалните понуди за откуп на целата копанија, кои ќе бидат понуени од страна на 5 потенцијални инвеститори – но, иако нештата се менуваат во компанијата,  менаџментот се уште продолжува со макотрпната работа и напорите кои ги вложува силно во полето ... Read More »

Штрајкот на новинарите во МПМ ќе се зголеми на осум часа

Штрајкувачките одбори  на „Дневник“, „ Утрински весник“ и на „Вест“ донесоа одлука за зголемување на времетраењето на штрајкот на 8 часа, почнувајќи од понеделник 13 март 2017година, соопшти ССНМ. „Ова од причини што и по усните ветувања од раководството дека се прават напори за да се исплати јануарската плата до петокот, ... Read More »

Малена и Клепетан: најнаградуваната хрватска кампања добива продолжение

После минатогодишниот исклучителен успех на светските огласувачки фестивали, кампањата Малена и Клепетан, која агенцијата Imago Ogilvy  осмисли за водата Jana, овие денови доби свое продолжение. Креаторите на новата кампања овој пат, сакаа кампањата да ја прошират подалеку од Славонски Брод, односно во цела Хрватска. Малена и Клепетан кои се познати ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365