Home » Најнови вести (page 20)

Најнови вести

Тајм ја објави листата на 100 највлијателни луѓе за 2019 година

Неделникот „Тајм“ ја објави листата на 100 највлијателни луѓе за 2019 година. Листата опфаќа пет категории: пионери, лидери, артисти, титани и икони. Новиот рејтинг во категорија лидери, во кој обично се вклучени политичари, е предводен од демократката Ненси Пелоси, спикер на Претставничкиот дом на Конгресот на САД. Покрај неа во ... Read More »

Македонија останува на 95 место според индексот на слобода на медиумите

Македонија останува на 95. место според последниот светски индекс за слободата на медиумите на Репортери без граници (РСФ), исто како и минатата година, кога земјата скокна за 14 места. Главна забелешка на Репортери без граници оваа година е состојбата во јавниот сервис, МРТВ, каде владата сѐ уште не спровела реформи. ... Read More »

Адриа Медиа Груп започна со процесот на стекнување 100% сопственост во Адриа Медиа Загреб

Adria Media Group и Styria Media International го започнаа процесот на купопродажба на 25% уделот на Styria Media International во Adria Media Загреб, водечка медиска куќа на магазини во Хрватска. По завршувањето на овој процес, Адриа Медиа Груп од 1 септември ќе преземе 100% сопственост на Адриа Медиа Загреб. Одлуката ... Read More »

South Central Ventures инвестираше во хрватскиот стартап AdScanner

  Sоuth Central Ventures, со вкупен капитал од 40 милиони евра, го препозна потенцијалот на уникатната технологија на хрватскиот стартап AdScanner, кој прави биг дата решенија за водечки ТВ бизнис модели. Со новата инвестиција собраните средства на AdScanner ќе се зголемат од 0,8 милиони евра на 2,7 милиони евра до ... Read More »

Здружението „Вина од Македонија“ го истакна потенцијалот на македонската винска индустрија пред пратеници во Европскиот парламент

Здружението „Вина од Македонија“ се претстави како успешен пример на асоцијација од Југоисточна Европа на Конференцијата за вино во Стразбур, што се одржа на 16 април 2019. Претставници на „Вина од Македонија“ пред Комисијата за земјоделство на Европскиот парламент ги презентираа состојбите и плановите за унапредување на винската индустрија во ... Read More »

Интервју со Филип Димитров и Тоше Арсов од New Moment

M365: Изминатиов период имаме можност да уживаме во симпатичниот серијал реклами за кафето „Паскалин“ кои ги режираше Срѓан Јанаќиевиќ . Кој е комплетниот креативен тим кој стои зад овие реклами?   Филип: Креативниот тим на оваа реклама е многу голем. Конкретно овој концепт почна од Тоше. Па се надоврзав јас, а ... Read More »

Преку 100 брендови оствариле партнерство со Game of Thrones – еве дел од нивните кампањи

Во неделата беше емитувана првата епизода од новата и последна сезона на најпопуларната играна серија во светот „Game of Thrones“. Колку всушност е популарна серијата говори и фактот дека има остварено комерцијално партнерство за лиценцирани производи со преку 100 брендови ширум светот – повеќе од која било друга телевизиска серија ... Read More »

Една од најнаградуваните принт кампањи од минатата година се враќа во Game of Thrones верзија

Франшизата на брендот за брза храна KFC од Хонг Конг и агенцијата Ogilvy Hong Kong ја имаа една од најнаградуваните принт кампањи минатата година, заменувајќи ги пламените јазици од различни фотографии со зачинето поховано пилешко месо. Кампањата, насловена “Hot & Spicy”, беше добитник на „златен лав“ на Cannes Lions и ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365