Home » Најнови вести (page 3)

Најнови вести

Околу 19,3 милиони гледачи го следеа финалето на “Игра на престолот”

Околу 19,3 милиони гладачи во САД го следеа финалето на телевизиската серија “Игра на престолот“ во неделата навечер, што е рекордна гледаност за оваа серија, соопшти кабелскиот канал HBO. HBO објави дека бројот на гледачи кои последната епизода од серијата ја гледале пред малите екрани и на своите  HBO GO ... Read More »

Webit додели 1 милион долари во најголемата стартап трка во светот

За прв пат во историјата на Webit, Бугарите ја освоија големата награда и 700.000 лева фондови и инвестиции. Еден милион долари вкупен награден фонд добија шесте финалисти во најголемaта старап трка на планетата, Founders Games – дел од програмата на Webit.Festival Europe 2019. Во трката беа избрани 200 стартапи, избрани ... Read More »

Зелено Скопје преку култура, наука и технологија – ова е програмата на “Скопје Креатива 2019“

„Скопје Креатива 2019“, почнувајќи од 31 мај до 02 јуни, со својата богата фестивалска програма ќе го размрда креативниот потенцијал на градот и низ култура, наука и технологија ќе претстави креативни решенија за подобрување на квалитетот на животот на граѓаните. Притоа програмата опфаќа образовен, продукциски и презентациски формат и содржини ... Read More »

Strongbow и Apple Bandit – ново природно сајдер освежување од Пивара Скопје

Пивара Скопје воведува нова категорија пијалаци на пазарот Пивара Скопје на пазарот лансираше нова категорија пијалаци – САЈДЕР. Сајдерот е еден од најпопуларните нискоалкохолни освежителни пијалаци во светот. Пивара Скопје лансира два сајдер брендa од портфолиото на Heineken: Strongbow, водечки премиум бренд во оваа категорија во светски рамки, како и ... Read More »

Колку доверба имаме на интернет?

Во светот, опаѓа довербата во вестите и информациите кои се споделуват на онлајн медиумите! Агенцијата UM на Digital Day ги презентираше резултатите од истражувањето за навиките на корисниците на социјалните медиуми – Wave X: Remix Culture. Истражувањето даде јасна порака: “светот губи доверба во онлајн-медиумите”. Зошто на глобално ниво значително ... Read More »

Гугл следи скоро се` што купуваме на интернет

Google ги следи и чува информациите за речиси сè што купуваме на интернет – без оглед на продавницата или услугата што ја плаќаме. Гигантот користи алатка за складирање вредни информации што се достапни дури и за корисниците. За оваа алатка сподели CNBC. Како што е споменато, уште почудно е дека ... Read More »

Хипо и хипертироидизам – Кампања „Многуте лица на тироидната жлезда – Аларм за свест“

Како да ги препознате симптомите поврзани со нарушувањата на тироидната жлезда Нарушувањата на тироидната жлезда имаат многу лица. Секоја состојба е поврзана со различни фактори на ризик, причини и третмани, но нивните симптоми не се специфични и може да биде многу тешко да се идентификуваат и разликуваат од симптомите на ... Read More »

Живописна и колоритна кампања за одбележување на 40-годишнината од балетот во Хонг Конг

Со цел да ја прослави 40 години од своето постоење, балетот во Хонг Конг ја повика агенцијата Design Army да смисли и произведе бренд кампања која ќе ја одрази страста и визијата на уметничкиот директор на Балетот, Септим Вебре. Живописна, колоритна и оптимистична, оваа бренд кампања зборува за динамичната енергија ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365